Česnek, známý také jako přírodní antibiotikum, je pro naše zdraví velmi prospěšný. Má antibakteriální a antivirové účinky. Při vaření dodává jídlům poněkud ostřejší chuť. Spousta lidí však česnek omezuje, nebo se mu zcela vyhýbá kvůli nepříjemnému zápachu, který po jeho konzumaci zůstává v ústech. Přinášíme pár jednoduchých triků, jak se zbavit česnekového dechu.
Nepříjemně ruší konverzaci
Pokud si povídáte s někým, z koho výrazně cítíte česnek, určitě vám konverzace není příjemná. Nemůžete se soustředit a přemýšlíte pouze nad tím, jak rozhovor ukončit. Nebo jak toho druhého upozornit na to, že z jeho dechu se vám točí hlava. To může být u česneku normální, protože snižuje krevní tlak. Proto máte-li s tlakem problémy, raději se česneku vyhněte.
V ostatních případech se česneku i přes následný zápach z úst nevzdávejte. Obsahuje vysoké hladiny fosforu, draslíku, síry a zinku. Má vysoký obsah vitamínů A, B1, B2 a C. Hladiny klesají, co se týče obsahu selenu, vápníku, hořčíku, železa a sodíku. Česnek však nejvíce obsahuje látku alicin. Alicin v těle ničí bakterie, houby, kvasinky, parazity a viry.
Jak bojovat s česnekovým dechem
Pokud jste právě dojedli česnečku a proti zápachu vám nepomohlo, ani když jste si vyčistili zuby, zkuste sníst syrové jablko nebo syrový salát. Provedené studie totiž ukázaly, že syrové potraviny se mnohem lépe vyrovnávají s česnekovým dechem. To díky obsahu enzymů a fenolových sloučenin, ty se totiž tepelnou úpravou ztrácejí. a tím se snižuje i účinnost při boji s česnekovým dechem.
Ale nejlepším bojovníkem s tímto nepříjemným problémem je určitě máta. Stačí, když po jídle rozžvýkáte pár čerstvých lístků. V ústech budete mít příjemnou mátovou chuť a vaši přátelé si s vámi budou chtít zase povídat. Pokud nemáte po ruce čerstvou mátu, zkuste to alespoň s mátovým čajem. Účinky zřejmě nebudou tak viditelné jako po čerstvé mátě, ale váš dech na tom bude o trochu lépe než před vypitím čaje.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/get-rid-of-garlic-onion-breath