Zdraví

Nepodložené rady mohou při potížích nemocnému přitížit

S vývojem medicíny se objevují novější způsoby léčby a řešení různých onemocnění. Staré metody se však stále drží v povědomí mnoha lidí. Většinou se ale jedná o takové, které nejsou nijak lékařsky podloženy. Dávejte si pozor, podle jakých rad se řídíte.

Epileptik si může ukousnout jazyk

Toto tvrzení je velmi známé. Avšak při epileptickém záchvatu neexistuje žádný fyzický způsob, při kterém by si mohl pacient ukousnout jazyk. Přesto někteří tvrdí, že epileptikovi v době záchvatu je třeba do úst něco vložit, například peněženku nebo srolovaný kousek gázy. To je ale velmi nebezpečné, protože osoba trpící záchvatem není při vědomí a jakýkoli předmět by mohl způsobit zadušení. Kromě toho se může v důsledku silného stisku zubů předmět zlomit a více ublížit.

Doporučený článek:  Oteklý krk je signálem, že tělo není v pořádku. Nemocná může být nejen štítná žláza

Další známou radou je, abyste diabetikovi v případě potíží vložili bonbon pod jazyk. Je pravda, že u pacientů s cukrovkou se v důsledku drastického poklesu hladiny krevního cukru objevují příznaky, které ohrožují zdraví a někdy i život pacienta. Signály z centrálního nervového systému, které naznačují náhlý pokles glykémie, jsou zmatenost, poruchy řeči, ospalost, a dokonce i ztráta vědomí. Je-li osoba při vědomí, není nic špatného na použití bonbónu. V případě osoby s hypoglykémií, která ztratila vědomí, není dobré podávání žádných tekutin nebo potravin.

Doporučený článek:  Účinky borůvek jsou fascinující. Po těchto malých plodech vám to bude pálit
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud vám klesl tlak, dejte si šálek kávy

Nízký tlak je doprovázen závratěmi, temnem před očima a studenýma rukama nebo nohama. Při pocitu nízkého tlaku si mnoho lidí automaticky jde udělat kávu. Neexistuje však žádné potvrzení, že kofein pomůže zvýšit tlak natolik, aby pomohl osobě trpící nízkým tlakem. Šálek kávy však dokáže zvýšit systolický tlak o 5 mmHg a diastolický tlak přinejmenším o 10 mmHg. Tyto hodnoty však nejsou dostatečné k tomu, aby pacient pocítil zlepšení.

V případě nemoci mnozí lidé hned sahají po antibiotikách, protože si myslí, že bez nich nemoc nevyléčí. Existuje přesvědčení, že antibiotika jsou nejúčinnější v případě infekcí. Nachlazení nebo chřipka jsou nemoci, které jsou způsobeny viry. Antibiotika jsou však nejúčinnější v boji proti bakteriím. Proto není žádný důvod užívat antibiotika v případě běžného nachlazení.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323538, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/epilepsy/symptoms-causes/syc-20350093, https://www.nhs.uk/conditions/low-blood-sugar-hypoglycaemia/, https://www.pennmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/conditions-treated-a-to-z/low-blood-pressure, https://medlineplus.gov/antibiotics.html