Zajímavosti

Aloe vera je na pěstování nenáročná. Patří mezi rostliny s hojivými účinky

Aloe je jednou z rostlin, kterou by měl mít doma každý – bez ohledu na to, jestli se vám líbí, nebo ne. Kromě toho, že velmi rychle roste, nemá žádné náročné požadavky na péči, takže si s ní poradí i začátečníci, kteří s pěstováním rostlin teprve začínají. Má také řadu zdravotních výhod, aloe regeneruje pokožku a urychluje hojení ran, zvyšuje imunitu a podporuje tělo v boji proti různým nemocem a chorobám.

Jak často rostlinu přesazovat a jaké další zdravotní výhody má?

Aloe, která se pěstuje v květináčích, je jiná než ta, co se vyskytuje v přírodě. Rostliny ve volné přírodě dosahují výšky i několika metrů. Někdy vypadají spíše jako stromy než rostliny, které můžete pěstovat doma na parapetu. Patří k sukulentům, které jsou velmi odolné. Mají schopnost ukládat vodu a živiny do svých listů a přežijí i v nejhorších podmínkách. Rostou v pouštních oblastech, které jsou velmi chudé na životadárné složky.

U nás je známá hlavně aloe lékařská, která se vyznačuje masitými, trnitými listy s charakteristickým stonkem. Na aloi můžete vsadit hned z několika důvodů. Její kultivace není vůbec náročná, roste bujně a rychle, i když na ni občas zapomenete. Doma pro ni bude nejlepším místem dobře osvětlený okenní parapet, nejlépe směřující na jihozápad.

Zdroj obrázku: Freepik

Aloe vyžaduje pravidelné přesazování, které by se mělo opakovat každé dva roky

Rostlina je velmi snadno reprodukovatelná, stačí jen odstřihnout kousek aloe. Má řadu výjimečných vlastností, v přírodní medicíně se využívá především její šťáva z listů. Obsahuje cenné látky, které mají na tělo příznivý účinek. Zvyšuje imunitu, odstraňuje toxiny a podporuje tělo v boji proti alergiím nebo metabolickým poruchám.

Aloe se často používá také v kosmetickém průmyslu. Bývá základem masek, mastí, krémů a mýdel, protože má velmi dobrý účinek na pokožku. Zklidňuje, regeneruje a urychluje tvorbu kolagenu, podporuje také léčbu akné a jizev. Pro domácí použití se mohou použít 2–3leté listy, které by se měly uchovávat v chladničce. Šťávu, kterou z listů vytlačíte, namažte na bolavou nebo svědivou pokožku.

Zdroj: https://www.sollicebiotech.com/en/benefits-aloe-vera-cosmetics/, https://www.wikihow.com/Transplant-Aloe-Vera, https://www.tractorjunction.com/blog/aloe-vera-farming-guide-for-beginners/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6330525/, https://krishijagran.com/agripedia/how-to-start-aloe-vera-cultivation/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Aloe_prav%C3%A1, https://www.almanac.com/plant/aloe-vera