Stravování

Některé potraviny zatíží trávení na několik dlouhých hodin. Pozor na smažené, houby nebo sladké tečky

Některé potraviny, které přijímáme, může naše tělo trávit až 30 hodin. Během této doby není zatížen pouze trávicí trakt, ale více se namáhá také oběhový a močový systém. Kvůli tomu se cítíme po jídle těžcí, unavení a nafouknutí.

Trávení máme každý jiné

Samozřejmě že někdy nezáleží jen na tom, co sníme, ale také na tom, v jakém stavu je náš organismus. Někdo stráví určitá jídla rychleji než jiný. Přesto by měla být naše denní strava vyvážená a zdravá. Čas od času si ale každý z nás dopřeje sladké potěšení, pečené maso nebo jídlo s houbami. Věnujte pozornost také konzervovaným rybám. Hlavě těm v oleji a slaném nálevu. Rybu je nejlepší vždy kupovat čerstvou a následně ji například upéct s bylinkami.

Doporučený článek:  Dobré zprávy pro všechny milovníky kávy. Oblíbený nápoj ochrání játra před zákeřnými chorobami

Největší zátěží pro trávení je pečené nebo smažené maso. Celkově je maso nejhůře stravitelná potravina. Olej a máslo, na kterých se tato surovina obvykle připravuje, trávení ještě ztěžují. Doba trávení takového jídla může být 6 až 8 hodin. Smažená jídla by určitě neměla být na denním pořádku. Dopřejte si je maximálně dvakrát za týden. Vždy dejte raději přednost vaření nebo pečení. Vaření v páře je jedna z nejsnáze stravitelných forem.

Zdroj obrázku: Freepik

Houby a dezerty jsou také těžko stravitelné pokrmy

Dezerty se smetanovými krémy můžeme trávit 4 až 5 hodin. Tučný a sladký fondán nebo třeba mascarpone sýr v kombinaci s máslem a cukrem mohou být po jídle naprostým zabijákem. Houby obsahují látku s názvem chitin, kterou lidský organismus nedokáže strávit. Ještě k tomu se houby většinou podávají se smetanovou omáčkou, která trávení opět jen prodlužuje. Dopřejte si je raději s bylinkami.

Doporučený článek:  Třešně jsou nabité vitamíny i vzácným jódem. Posílí obranyschopnost těla a zdraví srdce

Některé koření používané během vaření dokáže trávení podpořit. Skořice, kurkuma, chilli, zázvor nebo kmín zlepšují i střevní peristaltiku. Abyste se vyhnuli těžkému žaludku, potravu v ústech dobře rozžvýkejte. Čím menší kousky poputují do našich střev, tím lépe se s nimi následně vypořádají. Během žvýkání mějte zavřená ústa. Zabráníte tak vstupu přebytečného vzduchu, který způsobuje nadýmání a plynatost.

Zdroj: https://greatist.com/health/how-long-does-it-take-to-digest-food#how-digestion-works