Stravování

Bio potraviny jsou často jen marketingový tah

Ekologické pěstování surovin, ovoce nebo zeleniny je čím dál oblíbenější. Lidé totiž slyší na to, jak se určité plodiny vypěstovaly a kolik na ně bylo spotřebováno prostředků. Je ale bio jídlo opravdu chuťově lepší, nebo se jedná o další trik marketingových velikánů?

V obchodech se s bio potravinami roztrhl pytel, vyplatí se je koupit?

Obchody i stánky s farmářským zbožím jsou dnes plné bio výrobků, za které si musíme připlatit, protože jsou zdravější a nejsou na ně používané chemické přípravky, které by je mohly poškodit nebo kvůli nim ztratit cenné vitaminy. Mnoho z nás s tím počítá a je ochotných zaplatit. A lidé si na bio potraviny zvykají čím dál víc.

Doporučený článek:  Malý hrášek v sobě skrývá poklad pro zdraví. Tělo zbaví infekce i nadbytečných kil

Takové výrobky musí mít platný certifikát, který je označí jako bio potravinu bez umělých látek a bez hnojiv. Bohužel výrobci i samotní obchodníci vědí, jak tento postup obejít, a prodávají jako bio i produkty, které jimi rozhodně nejsou. Biopotraviny by měly být zdravější, kvalitnější, a proto také dražší.

Zdroj obrázku: Freepik

Některé potraviny nejsou úplně „čisté“ a oproštěné od pesticidů

U některých potravin věříme, že díky nim budeme hubenější, zdravější, krásnější a naše tělo se očistí. Diety, které jsou tvořené zeleninou, zelnými šťávami, jablečným octem nebo bylinnými čaji jsou sice účinné, ale pro zdraví nejsou úplně dobré. Někteří věří, že tyto potraviny, zvlášť pokud mají značku bio, dokážou s tělem zázraky a oprostí ho od škodlivých látek.

Doporučený článek:  Chuť čerstvých jahod je nenahraditelná. Stačí ponořit do kyseliny a vydrží mnohem déle

K očištění těla přitom stačí vypít vhodné množství vody, dospělý člověk by měl vypít 1,5–2 litry vody. Několikadenní půst může k očistě pomoci, ale vždy poslouchejte své tělo a sledujte, co vám říká. Jedině tak si zajistíte hezkou postavu a také pevné zdraví, budete se cítit dobře i po několika hodinách spánku a tělo si ze zdravých potravin vezme jen to nejlepší.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/organic-food/art-20043880, https://health.ucdavis.edu/blog/good-food/are-organic-foods-really-healthier-two-pediatricians-break-it-down/2019/04, https://www.verywellhealth.com/is-your-food-organic-7099117, https://www.npr.org/sections/thesalt/2012/09/04/160395259/why-organic-food-may-not-be-healthier-for-you, https://www.mediflam.com/blog/how-much-water-should-i-consume-to-flush-out-toxins-and-detoxify-the-body