Životní styl

Nadměrné pocení lze řešit oblečením i kosmetikou. Trapným situacím bude konec

Pocení je sice běžný jev, při kterém tělo vylučuje pot, ale i tato přirozená funkce organismu dokáže komplikovat život. Čeho je moc, toho je příliš. Patříte mezi ty, kteří se nadměrně potí? S hyperhidrózou bojují až 3 % populace. Naštěstí v dnešní době už existuje hned několik možností, jak se s touto nepříjemností vypořádat. Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Výběr vhodného oblečení je klíčový

Nadměrné pocení vede k mokré pokožce a oblečení například v podpaží i při běžných aktivitách, nejen při fyzické zátěži a nervozitě. Z toho důvodu věnujte pozornost a čas výběru vhodného oblečení. Na některých barvách je vlhkost vidět více než na jiných. V případě nadměrného pocení volte tmavé barvy, jako je černá nebo tmavě modrá. Další možností je ještě bílá barva. Rozhodně se vyvarujte svršků světlých barev. Světle modrá či šedá na vaše pocení jen upozorní.

Kromě barvy je zásadní i volba materiálu oblečení. Umělé materiály budou pocení umocňovat. Polyester nebo silon nejsou tedy vhodným výběrem. Ideální jsou přírodní materiály. Oblékejte se do bavlněného či lněného oblečení, viskóza je také vhodným řešením.

Zdroj obrázku: Freepik

Dejte stopku nepříjemnému zápachu

Pokud trpíte hyperhidrózou, je důležitá častá osobní hygiena. Zápachu se můžete vyvarovat, pokud po sprchování použijete vhodný antiperspirant. Ten snižuje produkci potu, a tím potlačuje nepříjemný zápach. Málokdo ví, že antiperspirant je nejvhodnější aplikovat do podpaží na noc po večerní hygieně. Přes noc se potíme méně než přes den, a tak se aktivní látky hned neodplaví a mají čas působit.

Změňte životní styl

Holdujete kořeněným jídlům? I to může být příčinou silného pocení. Konkrétně pepř a chilli jsou koření, které pocení vyvolává. Cibule a česnek umocňují nepříjemný zápach. Buďto jezte pouze chuťově nevýrazná jídla, nebo volte moudře.

Lidé s nadváhou či obezitou se častěji potí, neboť se jejich tělo snáze přehřívá. Potní žlázy se ho snaží ochladit právě nadměrným pocením. Pokud je tohle váš případ, ztráta pár kil by mohla problém vyřešit.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperhidrosis/diagnosis-treatment/drc-20367173