Rady a tipy, Zdraví

Bylinné koupele a jedlá soda zjemní tvrdé paty a chodidla

Nohy jsou vystavené po celý rok podráždění. Mnoho z nás nohám nevěnuje dostatečnou pozornost a péči, a bohužel se tak většinou stane, že paty popraskají. Blížící se jaro a nošení otevřených bot ale volá po tom, aby naše nohy vypadaly skvěle. Nemusí to přitom být pouze estetický problém. Popraskané a bolavé paty nás mohou vyřadit z každodenního života.

Otevřené rány mohou vést až k infekci

Jak můžete ošetřit paty? Jedním z faktorů, proč jsou paty rozpraskané, může být nedostatečná hydratace nohou. Objevit se pak mohou nejen plísně, ale také další onemocnění, jako je porucha krevního oběhu nebo lupénka. Jak se projeví suché paty? Postupně nošením ponožek a zavřených bot můžete vnímat čím dál více suchou kůži. Pokud o chodidla nebudete pečovat, snadno se stane, že suchost přejde v popraskání a v některých případech budete muset navštívit lékaře.

Doporučený článek:  Oblíbený šálek po ránu může zkazit celý den. Tyhle nápoje nalačno nikdy nepijte

Suché paty jsou známkou nedostatku živin. Vitamin A vám možná bude chybět, přitom je snadno dostupný v mnoha potravinách. Najděte si čas a chuť například na mrkev, rajče nebo vejce. Příčinou popraskaných pat může být také nevhodná obuv. Negativní vliv mohou mít nejen podpatky, ale také uzavřené boty, které nejsou pro naše nohy vhodné. V zimě pak chodíme v teplých botách, ve kterých jdeme do místnosti, kde je teplo a nohy se nám mohou zapařit.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak si můžete ošetřit popraskané paty?

Jak si zjemnit paty? Můžete to zkusit domácími prostředky. Pokud začnete s ošetřováním brzy, v létě se budete moci chlubit krásnýma a hlavně zdravýma nohama. Hojení bude mnohem delší, protože bude potřeba speciálních přípravků. Do čeho si můžete paty namáčet nebo jak o ně pečovat? Fungovat bude voda s jedlou sodou. Do misky stačí nalít teplou vodu, do té přidat dvě lžíce jedlé sody a nohy do směsi ponořit.

Doporučený článek:  Na suché a popraskané ruce zkuste trik našich babiček. Nejlepší kosmetické přípravky lze najít i doma

Udělat si můžete i bylinnou koupel pro hladké paty. Bylinky mají na tělo a pokožku léčivé účinky a vyplatí se nohy koupat právě v nich. Nejvhodnější bylinky jsou heřmánek, měsíček nebo řebříček. Stačí směsi používat dvakrát týdně a budete mít nohy krásně hladké.

Zdroj: https://consumer.healthday.com/b-2-13-winter-weather-can-bring-dry-cracked-heels-experts-offer-help-2656533538.html