Procházky, sportování v přírodě i výlety – venkovní aktivity milujeme všichni, málokdo ale myslí na možná rizika. V tomto článku si povíme o nenápadném hmyzu, který ovšem dokáže způsobit i nepříjemnosti. Většina druhů hmyzu bývá neškodná, ale kontakt se včelou, sršněm, nebo dokonce mravencem může pro někoho skončit silnou alergickou reakcí.
Různé druhy mravenců
Nejagresivnější ze všech mravenců jsou ti červení. Jejich kousnutí je bolestivé a zanechává stopy. Nejčastěji se nacházejí pod kameny, dřevem, v trsech trávy nebo pod mechem, protože milují vlhkost. Další kousající mravenci jsou mravenci rodu Formica, kteří patří mezi lesní. Právě jejich kousnutí nejčastěji vyvolává alergické reakce.
Ostatní druhy mravenců, které žijí v našich končinách, bývají většinou neškodné a velmi zřídka vás kousnou. Mravenci útočí v situaci, kdy se cítí ohroženi. To se obvykle stane, když zašlápneme některého jejich kamaráda. Mravenec dokáže odříznout kousek pokožky a následně ji polije jedem. Tento jed se skládá až z 60 procent kyseliny mravenčí a je zodpovědný za způsobení alergické reakce.
Příznaky kousnutí mravenci
Na místě kousnutí se objeví zarudnutí a svědění. Alergeny, kromě kyseliny mravenčí, jsou také alkaloidní proteiny, které se nacházejí v jedu. Vyvolávají reakci ve formě pustuly, puchýřů a vyrážek. V případě silné alergie na jed může být místo, kde došlo ke kousnutí, bolestivé, a v nejhorším případě se může vyskytnout nekróza kůže.
Nejúčinnější metodou ke zmírnění svědění a bolesti je ochlazení kousnutého místa. Můžete také použít gely po kousnutí hmyzem, které jsou k dispozici bez lékařského předpisu, nebo antihistaminikum. Z domácích léků jsou účinné i obklady z jedlé sody. Stačí smíchat sodu s dostatkem vody, aby bylo dosaženo konzistence kaše, a tu následně nanést na postižené místo. Důležité je upozornit, že mravenci na rozdíl od klíšťat nepřenášejí žádné nemoci.
Zdroj: https://www.millerthekiller.com/about/our-blog/ant-bites-everything-there-know-and-beyond