Zdraví

Nákaza legionelózou se zvyšuje při nedostatečně udržované klimatizaci

Silný kašel, bolest na hrudi, dýchací problémy a vysoká horečka mohou být příznaky nemoci, kterou lze chytit kvůli používání klimatizace. Nazývá se legionelóza, protože je způsobena bakterií Legionella pneumophila. Jde o velmi nebezpečné onemocnění, které může vést ke smrti. Onemocnění přitom způsobuje špatně vyčištěná ventilace a klimatizační systém. Podívejme se na legionelózu zblízka, na údržbu klimatizace už nebudete zapomínat.

Z čeho je legionelóza?

U jednoho mrtvého se během pitvy ukázalo, že smrt způsobila neznámá bakterie. Vyšlo najevo, že jde o bakterii Legionella pneumophila, která se rozšířila do vzduchu kontaminovaným klimatizačním systémem v hotelu. Zpráva o tomto úmrtí se ihned rozšířila do médií. V minulosti byla tato nemoc velmi vzácná, ale kvůli častému používání klimatizací v posledních letech se riziko zvyšuje. Odborníci doporučují systémy pravidelně čistit a používat kvalitní materiály.

Doporučený článek:  Řešit bolest hlavy prášky je zbytečné. Jednoduchá masážní technika přinese rychlou úlevu
Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky a průběh nemoci

Průběh nemoci je poměrně dlouhý. Trvá obvykle několik týdnů a tělo zcela vyčerpává. Na začátku přijdou bolesti svalů a hlavy. Následuje horečka a zimnice, bolest na hrudi, dýchací problémy a dráždivý kašel. Nemoc může provázet také zvracení, průjem nebo ztráta chuti k jídlu. U nejvážnějších případů dochází k akutnímu respiračnímu selhání, poškození jater, srdce, ledvin nebo slinivky. A ve velmi vážných případech také ke smrti.

Kolik lidí trpí onemocněním legionelózy?

Legionelóza se většinou objevuje jako epidemie v malé oblasti. Nejhorší epidemie této nemoci nastala ve městě Murcia ve Španělsku v roce 2001, kde trpělo nemocí 449 jedinců a 6 lidí zemřelo. Naštěstí u nás nikdy žádná epidemie nevypukla. To ale neznamená, že byste si na onemocnění neměli dávat pozor. Je velmi závažné a pro život nebezpečné. Jestli máte doma nebo v práci klimatizaci, měli byste neustále dbát na její čistotu.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/legionnaires-disease/symptoms-causes/syc-20351747, https://www.cdc.gov/legionella/about/history.html, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9278466/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3020623