Rodiče rádi dávají na zahradu nafukovací gumové bazénky, ve kterých se mohou jejich ratolesti zchladit. Odborníci ovšem varují – nafukovací domácí bazény mohou být útočištěm mnoha nebezpečných bakterií a choroboplodných zárodků a mohou být hazardem pro křehké dětské zdraví.
Jsou nebezpečnější než veřejné bazény
Experti z organizace působící pod americkým ministerstvem zdravotnictví a sociálních služeb nedávno uvedli, že podle jejich analýzy žije v klasickém nafukovacím bazénku mnohem více bakterií než ve veřejných bazénech. Důvodem je především to, že veřejná koupaliště musí být pravidelně čištěna vhodnými prostředky, které ničí bakterie a viry. Voda v nich navíc bývá chlorovaná či jinak ošetřená a doplněná vhodným filtračním systémem.
Majitelé nafukovacích bazénků mají tendenci čistit je pouze pomocí vody z kohoutku, a to až po jejich vypuštění. Zmíněným chlorem nebo jinými chemickými prostředky nelze domácí bazénky bezpečně dezinfikovat, protože na každou plochu je nutné přesně spočítat správné množství látek. V případě malých bazénků je to téměř nemožné.
Jaké nebezpečí hrozí?
Nedostatek vhodných ochranných prvků dělá z gumových bazénů ideální domov pro bakterie a viry. Kvůli extrémně vhodným podmínkám (teplu a vlhku) se velmi rychle množí. Proto je dobré po každém koupání použít alespoň vhodný saponát. Samozřejmě je třeba dodržovat i jiná doporučení k ochraně před sluncem, tedy nevystavovat se slunečním paprskům v poledních hodinách a dostatek tekutin.
Bakterie a viry v domácích bazéncích mohou v těle způsobit četná onemocnění. Například prvoci Cryptosporidium způsobují těžké průjmy, bakterie Escherichia coli postihnuje tlusté střevo a může způsobit četná žaludeční onemocnění od bolestí břicha až po zvracení. Podobné následky má kontakt s bakterií Giardia lamblia, která způsobuje parazitární onemocnění dvanácterníku a tenkého střeva.
Zdroj: https://www.parents.com/kids/safety/outdoor/pool-drowning-safety-tips-for-parents/