Pravidelné vážení vám pomůže zkontrolovat, zda udržujete zdravou tělesnou hmotnost, posoudit pokrok při hubnutí a získat důležité informace o svém zdraví. K dosažení spolehlivých výsledků však musíte zvážit to, kdy a jak se vážíte. Abyste se vyhnuli frustraci a efektivně se zvážili, stojí za to dodržovat několik jednoduchých pravidel.
Důležitost vážení
Nejčastěji stoupáme na váhu, abychom zkontrolovali, jak probíhá náš proces hubnutí. Díky získaným informacím můžeme posoudit pokrok, získat motivaci a lépe poznat své tělo, jak reaguje na stravu. Významné výkyvy hmotnosti jako rychlý přírůstek nebo ztráta hmotnosti mohou být příznakem mnoha nemocí, proto je třeba věnovat pozornost tomu, zda si udržujeme normální tělesnou hmotnost.
Pro spolehlivé výsledky je třeba si uvědomit, že některé kolísání hmotnosti (až 3 kg) nemusí být znakem přírůstku hmotnosti nebo hubnutí. Může souviset s přirozeným rytmem, kterému podléhá naše tělo, jakož i naším životním stylem. Kolísání hmotnosti může být ovlivněno denním časem, dnem v týdnu, činnostmi před vážením, jídlem a tekutinami zkonzumovanými před vážením, hormony, zácpou a zadržováním vody v těle.
Kdy váha naznačuje více
Pokud i přes systematickou dietu váha naznačuje další kilogram, nemusíte mít důvod k obavám. Po vydařeném jídle nebo vypití velkého množství tekutin může hmotnost ukázat více. Obvykle vážíme více večer než ráno. Ručička na váze může také prudce vyskočit v důsledku zadržování vody v těle. To může být způsobeno slanými jídly, pitím alkoholu, kávy a čaje nebo hormony.
Váha ukazuje nejméně, když jsme po intenzivním tréninku nebo po sauně. Nejlepší doba k vážení je ráno po použití toalety, ale před snídaní a tréninkem. Važte se jednou týdně, vždy ve stejný den a ve stejnou dobu. Vždy mějte váhu na jednom místě, neboť i nerovnosti na podlaze mohou ovlivnit vážení. Važte se bez oblečení a obuvi. Nikdy se nevažte před a během menstruace.
Zdroj: https://www.consumerreports.org/health/bathroom-scales/the-best-time-to-weigh-yourself-a9696668449/