Zdraví

Na diagnostice onemocnění se může podílet umělá inteligence

Nemoci můžeme poznat na první pohled, ale není tomu tak vždy. Příznaky se nemusí projevit hned a nemoc může postupovat pomalu. Znaky některých onemocnění můžete vidět například na rukou, v obličeji nebo na vlasech. Lékaři nyní zkoumají umělou inteligenci, která zachycuje i ty nejjemnější změny na našem těle. Podle nich se pak dají nemoci podchytit.

Jak poznat nemoci podle vzhledu?

V nemocnicích se pacienti většinou vyšetřují, protože nejsou zdraví. Něco je bolí, mají rýmu nebo přidružené problémy. Jak ale poznáte nemoc podle svého vzhledu? Podle vědců je to možné a je otázkou budoucnosti, že se takto budeme sami moci i léčit. Zkušení lékaři poznají na první pohled, jaký problém vás trápí. Časem to pak budete moci odhalit i vy sami.

Doporučený článek:  Vědci určili dietu dlouhověkosti. Díky ní klesá riziko předčasného úmrtí na minimum

Nemoc můžete poznat například podle hlasu. Umělá inteligence, kterou nyní vědci zkoumají, může být mnohem vnímavější, co se týče lidského mozku a celkového pozorování i drobných změn na těle. Pouze analýzou hlasu se dá například zjistit ischemická choroba srdeční nebo její pravděpodobnost. Bohužel počty účastníků takové studie nejsou velké, proto není výsledek relevantní.

Zdroj obrázku: Freepik

Podle hlasu můžete rozpoznat i duševní poruchu

Podle hlasu se pak dá rozpoznat nejen fyzická, ale také duševní nemoc. Vědci 14 měsíců sledovali dobrovolníky s vážnými psychickými poruchami, jako je schizofrenie nebo deprese. Ukázalo se, že po zodpovězení několika otázek na telefonu se program dokázal dostat do jejich hlavy a zanalyzoval stav pacientů. Je to velmi jednoduché, a přitom to zní jako zázrak.

Doporučený článek:  Rakytník posiluje imunitu a snižuje množství tuku v těle

Také z očí ale můžete vyčíst nemoci. Snímky sítnice například mohou naznačit možnost kardiovaskulárních onemocnění. Výzkum probíhá také, co se týče obličeje, tam je ale všechno na začátku. Jak se ukazuje, skutečně podle toho, jak vypadáte, mohou lékaři určit, jestli vám nehrozí nějaká vážná nemoc.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5007273/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7399964/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK338593/, https://dataconomy.com/2022/10/11/artificial-intelligence-diagnose-speech/