Domov, Rady a tipy

Lesk stříbrným příborům navrátí jedlá soda, citron nebo bramborová mouka

Stříbro jen ve svátek. Bývá tomu tak ve většině rodin, kdy se nejlepší nádobí nebo příbory vytahují ze skříňky při oslavách nebo při slavnostních příležitostech. Jinak bývají ozdobou prosklených příborníků. Stříbrné příbory patří mezi klenoty, nejsou staromódní, jak by se mohlo zdát, ba naopak jsou nadčasové a jejich užití je možné i v moderních domácnostech. Jak je ale vyčistit, aby se příbory leskly jako nové? A jak je ukládat, aby nečernaly? Nechte si poradit tipy našich babiček.

Časem tmavnou

Jsou stylové a nikdy nevyjdou z módy, navíc vypadají efektně na stole při slavnostní tabuli. Stříbrné nádobí se prostě neokouká, ale může časem ztmavnout. Potřebuje mnohem větší péči než to běžné, ale zážitek pak rozhodně stojí za to, protože jí se také očima. Co ale dělat, aby se stříbro vždy lesklo a občerstvení se stalo zážitkem? Sáhněte po domácích prostředcích a vyčistěte stříbro do lesku od tmavých skvrn i rzi!

Doporučený článek:  Tři tipy, jak ušetřit při zalévání zahradních rostlin

Klasika v podobě jedlé sody s octem

Jedlá soda se hodí nejen při pečení nebo úklidu v domácnosti, ale poradí si i s počínající rzí na stříbrných příborech, protože má mírně žíravé účinky. Ideálně se používá v kombinaci s octem. Stačí nalít litr vody do nádoby, přidat lžíci jedlé sody a octa a stříbrné příbory ponořit na 15 minut do roztoku, poté se musí jednotlivé kusy opláchnout čistou vodou a vysušit utěrkou.

Zdroj obrázku: Freepik

Bramborová mouka nebo voda z vařených brambor

Další možností, jak dokonale vyčistit rodinné stříbrné poklady, je pomocí bramborové mouky. Půl sklenice se smíchá s trochou teplé vody, po zamíchání vznikne pasta, kterou se čistí příbory pomocí houbičky. Na závěr se umyjí pod tekoucí vodou a vyleští. Namísto mouky lze použít i vodu z vařených brambor, do které se uloží příbory asi na 30 minut, poté se jen opláchnou a osuší.

Doporučený článek:  Domácí prostředky záclony rozzáří a osvěží je

Lesk dodá citronová šťáva

Skvrny i ztmavlý povrch rozjasní čerstvá citronová šťáva, stačí ji rozetřít pomocí hadříku po příborech a vyleštit.

Stříbro nesnese vlhko a sluneční paprsky

Vystavit stříbro ve vitríně? Stříbrné nádobí nebo příbory není vhodné ponechávat na slunci nebo ve vlhku, naopak hodí se je po použití zabalit do látky a uložit na suché a tmavé místo, třeba do krabice nebo dřevěné bedýnky.

Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/house-cleaning/tips/how-to-clean-silverware/