Zdraví

Kuří oka dokážou velmi bolet. Stačí málo a už se nikdy neobjeví

Kuří oka na nohou se nejčastěji tvoří v důsledku nepohodlné nebo špatně zvolené obuvi. Často se objevují při přehnaném nošení bot na podpatku. Někdy je mohou doprovázet i jiná onemocnění, jako například obezita nebo cukrovka. Naštěstí lze tento problém řešit i doma.

Co jsou to kuří oka

Kuří oka jsou většinou bolestivá, tvrdá a drsná místa keratinizované epidermis. V drtivé většině mají krémově žlutou barvu a mírně oválný, podlouhlý nebo kruhový tvar. Nejčastěji se objevují na patě, pod palcem a mezi prsty. Tento problém může způsobit nepohodlí ve formě bolesti nebo pálení hlavně při chůzi. Někdy mohou vést dokonce k zánětu. S věkem se kuří oka objevují častěji a obtížněji se léčí.

Doporučený článek:  Někdy ani dieta nestačí. Za přibíráním na váze stojí často běžné léky

Hlavní příčinou je nošení nevhodné obuvi. Patří sem například příliš malá, příliš úzká nebo příliš široká bota, nepohodlná obuv nebo vysoké podpatky. Stává se také, že se kuří oka objeví v případech, kdy lidé nenosí ponožky v botách. Vzácně mohou kuří oka doprovázet i jiné stavy. Především u pacientů s posturálními vadami, obezitou, cukrovkou, kardiovaskulárními onemocněními, revmatoidní artritidou, plochýma nohama.

Zdroj obrázku: Freepik

Léčba kuřích ok

Léčba je obvykle založena na vyřešení faktorů, které je způsobují. V drtivé většině případů jde o nevhodnou obuv nebo nesprávné nošení bot, například na bosé noze. Když jsou relativně malá a nezpůsobují bolest, mohou se použít volně prodejná léčiva. Stojí za to sáhnout zejména po masti s kyselinou mléčnou nebo salicylovou. Lidé bojující s kuřími oky by měli navštívit i specialistu na nohy neboli podiatra. Ten pomůže odstranit také velké, dlouhodobé problémy.

Doporučený článek:  Alergii na sperma provází typické příznaky

S kuřími oky můžete bojovat i doma. Jednou z metod je namočit nohy do teplé vody s přídavkem jedlé sody, která se vyznačuje změkčovacími vlastnostmi. Během každodenní péče se vyplatí použít také vhodný krém na nohy. Dobře budou fungovat přípravky na bázi močoviny, kyseliny salicylové a kyseliny mléčné. Neměli byste zapomínat na správnou exfoliaci pokožky nohou. Stojí za to použít hrubé peelingy nebo pemzový kámen. Nebo můžete jednoduše zajít ke kosmetičce a ta se o vás postará.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/pain/calluses-and-corns