Zajímavosti

Kočky dávají olizováním najevo spoustu věcí. Láska k páníčkovi není vždy jediný důvod

Olizuje vám kočka tvář, ruce a vlasy? Říká se, že takto se vám snaží ukázat lásku a oddanost. Pro toto chování však může být mnohem více důvodů, které dokážou překvapit. Dávejte si proto pozor na to, co se vám snaží vaše kočka říct.

Důvody olizování

Pravděpodobně nejdůležitějším důvodem pro majitele, proč ho kočka olizuje, je skutečnost, že se mu tímto způsobem snaží ukázat svoji důvěru, lásku a potvrdit svou přítomnost v rodině. Dospělé kočky se navzájem olizují na znak sympatií a vzájemné důvěry. Lízáním kočky také označují své území.

Doporučený článek:  Mýty a fakta spojené s používáním veřejných toalet

Jelikož kočka již prokázala lásku a oddanost majiteli, nyní ho chce nějakým způsobem označit a předat vzkaz jiným kočkám. Když vás kočka olizuje, zanechává na vašem těle malé částice pachu. Právě ty pro jiné kočky, ale třeba i pro psy znamenají, že tento člověk je již obsazen.

Zdroj obrázku: Freepik

Kočky cítí konkurenci

Zajímavé je, že kočky velmi rychle vycítí konkurenci. Vše, co musíte udělat, je navštívit dům, kde jsou jiná zvířata, a vaše kočka to okamžitě vycítí a pravděpodobně vás s ještě větším nasazením začne olizovat. Tímto způsobem kočka odstraní cizí molekuly pachu a znovu vás označí. Jinak je olizování od kočky jen kosmetické ošetření, které se malá koťata učí od své mámy. Tento jednoduchý zvyk s nimi zůstává po celý život.

Doporučený článek:  Spaní v ponožkách je možná neatraktivní, může ale zaručit skutečně kvalitní odpočinek

Když vám kočka olizuje tvář, může z ní dodatečně olizovat pot nebo krém. Kočky mají rády chuť potu, některé z nich se zajímají také o chuť a vůni krémů, pleťových vod nebo jiné příjemně voňavé kosmetiky. Je tedy možné, že lízání po tváři dává vašemu mazlíčkovi hodně potěšení. Z podobných důvodů vám kočka olizuje také vlasy. Z lásky, ale možná i proto, že si chce vychutnat chuť šamponu a vlasové kosmetiky.

Zdroj: https://www.thesprucepets.com/why-does-my-cat-lick-me-551816