Rady a tipy, Zdraví

Ke kvalitě spánku přispěje správná večeře, tma a vypnutá elektronika

Spánek je základní potřebou pro zdravé tělo i mysl. I když jsme si všichni vědomi této skutečnosti, mnoho z nás na to nedbá. Věděli jste, že spánek je důležitý pro budování svalové hmoty, ale i pro hormonální rovnováhu spojenou s hubnutím či prosperitou? Pokud ne, zapamatujte si tyto věty, protože spánek je pro lidské tělo více než důležitý. Jestliže špatně spíte, přečtěte si, jak spánek zkvalitnit, a mít tak pevnější zdraví a vyšší imunitu.

V ložnici musí být úplná tma

Pokud máte v ložnici, ve které usínáte, úplnou tmu, bude se vám rozhodně lépe usínat. Mozek vylučuje více hormonu melatoninu, který způsobuje ospalost a také spolehlivě ovládá průběh spánku a bdění. Takže pro kvalitnější spánek zkuste v ložnici před spaním udělat úplnou tmu.

Doporučený článek:  Léčivé a zkrášlující účinky kurkumy jsou využívány už od starověku. Poznejte její sílu i vy
Zdroj obrázku: Freepik

Žádný telefon ani televize

Je to tak. Veškerá elektronika, ať už tablet, televize, notebook, či telefon, vyzařuje takzvané modré světlo, které snižuje tvorbu hormonu melatoninu, což je jistě příčinou špatného usínání. Doporučujeme místo večerního koukání do elektroniky otevřít nějakou oblíbenou knihu a číst.

Pomoc se nachází i v jídle

Navodit ospalost můžete i pomocí jídla. Večer jezte potraviny s minimálním množstvím bílkovin a vysokým obsahem sacharidů s nízkým glykemickým indexem. Například takový celozrnný chléb, krupice, ale i některé ovoce a zelenina. Nedoporučujeme jíst červené maso, ryby, sladkosti, zmrzliny, knedlíky, brambory, vařenou mrkev a ani med. Také se vyvarujte sladkých limonád, černého čaje, kávy a kakaa.

Doporučený článek:  Plíseň a vlhkost ve skříni eliminuje ocet, hřebíček nebo teplé mléko
Zdroj obrázku: Freepik

Aminokyseliny

Některé aminokyseliny, jako je například tryptofan, pomáhají předcházet nespavosti. Lze je do těla doplnit přírodním zdrojem, například banány, slunečnicovými či dýňovými semínky. Dále se nachází v chřestu, sóji a dalších luštěninách.

Zdroj: https://www.mountsinai.org/health-library/special-topic/tryptophan, https://health.clevelandclinic.org/foods-that-help-you-sleep/, https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/blue-light-has-a-dark-side, https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/melatonin-for-sleep-does-it-work, https://www.nhlbi.nih.gov/health/sleep/why-sleep-important