Člověk má přirozeně danou citlivost v očích na určitý stupeň záření světla. Ať už se jedná o světlo sluneční, nebo umělé. Při vysoké intenzitě světla je běžné, že se oči začnou zavírat a může se v nich objevit také mírná bolest. Pokud se ale setkáváte s častými záchvaty bolesti očí v důsledku jen mírného světelného jasu, může se jednat o stav zvaný fotofobie. Co bychom o světloplachosti měli vědět?
Co je to fotofobie?
Fotofobie je stav, při kterém lidé mhouří oči již při velmi nízké intenzitě světla. Tento stav je doprovázen pícháním a bolestí v oblasti očí i jejich okolí. Fotofobie je jedním z nejčastějších očních problémů. Nejedná se o nemoc, ale o příznak jiného závažného zdravotního problému. Přecitlivělost oka na světlo se vyskytuje až u 90 procent lidí trpících migrénou. Na fotofobii trpí asi ze 75 procent lidé trpící syndromem suchého oka.
Příčiny světloplachosti
Lidé trpící migrénou mají velmi mnoho vedlejších příznaků. Jedním z nich je právě i citlivost očí na světlo. Tento nepříjemný stav postihuje velké procento lidí trpících migrénou. Kromě toho může fotofobie znamenat, že člověk trpí některým závažným onemocněním, jako je poškození sítnice, spazmus očních víček, glaukom, katarakta, iritida, keratitida nebo konjunktivitida. Citlivost na světlo může být také známkou špatně padnoucích očních čoček nebo spálení očí sluncem.
Příznaky fotofobie
Ve většině případů tento stav zasáhne obě oči. Mezi hlavní příznaky patří:
- bolest a nepohodlí při pohledu do světla,
- pocit, že normální světlo je příliš jasné,
- šilhání očí,
- časté mrkání a zavírání očí,
- pocit, že oči jsou nadměrně suché,
- nadměrné slzení očí,
- odvracení pohledu od světla.
Při tomto stavu se často setkáváme s celkovou únavou organismu, nevolnostmi a bolestmi hlavy. V extrémních případech se člověku může začít točit hlava, může ztrácet vědomí, nebo může dokonce přijít stav, při kterém znecitliví tělo. V takových případech je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.
Zdroj: https://www.mountsinai.org/health-library/symptoms/photophobia