Zdraví

Kafrový olej tiší bolest, snižuje napětí a uklidní po náročném dni

Kafr byl původně získáván ze dřeva stromu kafrovníku. Nyní se ví, že je kafr obsažen i v silici bazalky, rozmarýnu lékařském a jinde. Dříve byl v babiččině lékárničce přímo povinností, především kafrový olej. I když se jedná o levný předmět, většina lidí na něj zapomněla. A to i přesto, že má tolik příznivých vlastností pro člověka. Jaké přesně? A kde je lze využít?

Kafrový olej

Takový olej má dokonalé účinky – zahřeje, utiší bolesti a napětí svalů, má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, uvolňuje dýchací cesty, zklidní podrážděné průdušky a pomáhá zbavit člověka rýmy. Tyto vlastnosti jsou ideální při sezónním onemocnění – chřipce a nachlazení.

Doporučený článek:  Káva i čaj působí výtečně na funkci mozku, oběhový systém i imunitu
Zdroj obrázku: Freepik

Protizánětlivé účinky

Kafr zmírňuje bolesti svalů. Takže pokud trpíte napětím ve svalech, kafrový olej bude pro vás ideálním řešením. Má funkci analgetik, tiší bolest a působí jako lokální anestetikum. Dokonale účinkuje na svalové kontrakce a používá se k masážím všeho druhu. Klidně i při nervových poruchách a epileptických záchvatech. I kožní onemocnění s ním můžete vyléčit.

Uklidňuje nervy

Jelikož má uklidňující účinky, dokáže utišit i nervové napětí. Stojí za to si kafr večer nakapat do aromalampy a jít spát. Vaše mysl bude klidnější, uvolněná a vy si tak odpočinete. Jistě se také vyplatí nalít několik málo kapek kafrového oleje do pleťového mléka nebo hydratačního krému. Můžete jej také kápnout do peelingu na rty, bude působit jako zvýrazňovač rtů a vyživí je. Také je možné olej využít jako obklad na otoky, podlitiny a podvrtnutí kotníku, i zde vám kafr pomůže. A pokud se vám potí nohy, nakapejte trochu i do krému na chodidla. Má dokonalé dezodorační vlastnosti. Neměli bychom na účinky kafru zapomínat a rozhodně by ve vaší lékárničce neměl chybět. Stojí pár korun a věřte, že se ve vaší domácnosti neztratí. Jakmile ho jednou zkusíte, budete ho kupovat i nadále.

Zdroj: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-709/camphor, https://www.healthline.com/health/what-is-camphor, https://www.medicalnewstoday.com/articles/camphor-oil, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34516975/