Domov

K dokonalé hostině patří nablýskané příbory a sklenice. Zářivý lesk jim navrátí domácí prostředky

Zvláštní příležitosti lákají nejen k vytvoření velkolepé večeře nebo oběda, ale patří sem také speciální přípravy, aby vše bylo dokonalé. Je vhodné se postarat o vhodný dekor stolu. I ty nejkrásnější stoly nebo ubrusy a výzdobu ale může pokazit jedna maličkost – špinavé příbory nebo sklenice, na kterých je usazený vodní kámen.

Stříbrné příbory stačí vyčistit alobalem, pomůže také ocet

Postříbřené a pokované příbory, které jsou pokryty tenkou vrstvou stříbra, se mohou snadno znečistit a vznikne na nich tmavý povlak, který vypadá nevzhledně. Nejlepší je vyčistit příbory hliníkovou fólií a solným roztokem. Do skleněné misky dejte alobal po celé ploše a vložte příbory. Nalijte solný roztok – 4 lžíce soli zamíchejte ve sklenici vody – a příbory nechte tak dlouho, dokud nebudou čisté.

Příbory z nerezové oceli můžete oživit, pokud je vložíte na 20 minut do vroucího octového roztoku, který obsahuje 10 lžic octa na litr vody. Rzi se zbavíte tím, že si vytvoříte pastu z kyseliny citronové a vody – poté je stačí otřít měkkým hadříkem. Pokud příbory nejsou pokryté sedimenty, můžete je otřít trochou olivového oleje, abyste jim dodali lesk.

Zdroj obrázku: Freepik

Nádobí, na kterém zůstala káva nebo čaj, vyčistíte kyselinou citronovou

Rozpusťte dvě lžičky kyseliny ve 100 ml teplé vody. Namočte do roztoku houbičku a nádobí důkladně umyjte. Pokud je na sklenicích bílý povlak, použijte ocet. Smíchejte ho v poměru 1 : 1 s vodou a umyjte nádobí. Pokud ale sediment nezmizí, nalijte ocet do velké mísy a nádobí do ní položte na celý den. Důkladně umyjte a nechte uschout nebo vyleštěte hadříkem z mikrovlákna. Zubní pasta také skvěle funguje jako leštidlo.

Mytí v myčce nádobí usnadní život v domácnosti. I tady je potřeba dbát na pravidla, abyste z myčky vytahovali opravdu čisté nádobí bez jakýchkoliv skvrn. Během několika týdnů se může stát, že sklenice ztratí svůj lesk. Je potřeba vyčistit filtr myčky, což by se mělo dělat pravidelně jednou za měsíc. Jednou za čas také myčku pusťte na prázdno. Do komory na tablety můžete přidat 3–4 lžičky kyseliny citronové a do spodní části postavit misku naplněnou sklenicí octa. Myčku poté standardně pusťte a uvidíte, že nádobí budete vypadat jako nové.

Zdroj: https://www.lelaburris.com/how-to-deep-clean-silverware/