Zdraví

Jitrocel má pro lidské zdraví všestranné využití

V lékárně dnes najdeme lék na cokoli. Pravdou ale zůstává, že nejlepším lékem je příroda. Farmaceutický průmysl vám samozřejmě bude říkat, že potřebujete jejich léky, abyste byli zdraví. Není to pravda. Příroda nabízí mnoho bylin, které mají blahodárné účinky na naše tělo a dokážou nám pomoci s obrovským množstvím neduhů. Jednou ze základních bylin je jitrocel kopinatý. Jaké má vlastnosti a kdo by ho měl používat?

Síla lidové moudrosti

Jitrocel je velmi nenápadná rostlina, kterou většina lidí považuje za plevel. Pravdou je, že v lidové či přírodní medicíně se jitrocel kopinatý využíval po mnoho let na nespočet zdravotních problémů. Naše babičky a prababičky měly obvykle doma vždy sušený jitrocel nebo jitrocelový sirup, který mohly použít, kdykoli ho potřebovali.

Doporučený článek:  Při trávicích obtížích přijde na pomoc sama příroda. Bylinné čaje dokážou zázraky

Co se v jitroceli nachází za složky? Najít v něm můžeme flavonoidy, organické kyseliny, iridoidní sloučeniny, karoten, vitamín C a K, draslík, hořčík, zinek a mnoho dalšího. Díky těmto složkám má bylina blahodárné účinky na lidský organismus, které můžeme využít při mnoha příležitostech.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak jitrocel působí na naše tělo?

Jitrocel kopinatý můžete využít hlavně při infekcích v oblasti úst, krku nebo trávicího systému. Pomůže vám při bolestech v krku, stejně jako při kašli nebo velkém zahlenění. Kromě toho působí velmi pozitivně na oběhový systém. Díky tomu zlepšuje srážlivost krve a posiluje cévy. Použít ho můžete i na výplach očí při zánětu spojivek nebo při zánětech kůže, podráždění nebo na hojení ran.

Doporučený článek:  Tichý zabiják se plíží téměř nepozorovaně. Přesto vysokou hladinu cholesterolu prozradí typické příznaky

Kdy ho sbírat, kde ho hledat a kdo by ho měl používat?

Jitrocel dokáže růst prakticky kdekoli. Najdete ho volně na loukách nebo podél cest, v trávníku na zahradě i v parku. Léčivou sílu v sobě nosí listy byliny. Sbírat byste je měli od května do září, kdy rostlina kvete a obsahuje největší množství vitamínů a minerálů. Pro léčivé použití sbírejte ty, které jsou daleko od silnic, bez výfukových plynů aut. Z jitrocele si můžete připravit odvar nebo zábaly podle toho, na co ho konkrétně chcete využít.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/herbal-medicine-101-harness-the-power-of-healing-herbs, https://www.britannica.com/plant/Plantago, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29028587/, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S092666901930456X, https://www.drugs.com/npp/plantain.html