Zdraví

Jídlo ponechané při pokojové teplotě nemusí být již vhodné ke konzumaci

Plýtvání jídlem je velkou neřestí 21. století. Přesto, že se mu snažíme často vyhnout, ne vždy je naše řešení nejvhodnější. V některých případech je lepší si dobře rozmyslet, zda zbytky ze včerejší večeře vůbec dojídat. Některé potraviny z předchozích dní pro nás mohou být až nebezpečné. Čím to je a jakých jídel se toto riziko týká?

Raději nejíst

Snažíme se o co nejmenší plýtvání potravinami, a tak zbylé pokrmy odkládáme na později. Většinou je druhý den ohříváme a konzumujeme, jako by se nechumelilo. Je potřeba si uvědomit, že potraviny prochází různými procesy a změnami v průběhu několika hodin. V případě, že pokrm zapomenete uložit do lednice včas, mohou vám například těstoviny nebo rýže doslova ublížit. Nebezpečné bakterie se mohou vyskytovat v rýži, rybách a jiných typech syrového masa, mléce, zelenině, těstovinách a koření.

Doporučený článek:  Na akné jsou drahé krémy krátké. Pokožku uzdraví mnohem přirozenější řešení
Zdroj obrázku: Freepik

Při pokojové teplotě se na určitých surovinách množí nebezpečné bakterie, které vám v lepším případě způsobí trávicí potíže. Toxiny mohou vyvolat nevolnost, malátnost či zvracení. Mohli jste slyšet o tzv. syndromu čínské restaurace. Právě v těchto restauracích, kde dochází k navaření velkého množství rýže do zásoby, vzniká ideální prostředí pro nadměrné množení bakterie Bacillus cereus. Nejlepší je tedy vařit jen pro okamžitou konzumaci a nenavařovat dopředu.

Má to své řešení

Pro všechny samozřejmě není prakticky možné vařit pokrmy, které vzápětí hned sníme. Vaříme si například do práce, do školy nebo se staráme o dítě, se kterým vařit nelze, a tak si připravujeme jídlo s předstihem. Zdravotním rizikům můžete předejít, pokud budete postupovat podle preventivních opatření.

Doporučený článek:  Když i malé světlo bolí. Fotofobie může mít různé příčiny, některé samy nezmizí

Tepelně zpracovaná jídla co nejdříve zchlaďte. Vyhněte se uchovávání pokrmů mezi teplotami od 5 do 60 °C. Před konzumací jídla z předchozího dne je nutné pokrm řádně prohřát. Doporučuje se teplota alespoň 75 °C. Během ohřívání jídlo důkladně promíchávejte.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/food-safety/faq-20058500, https://www.nhs.uk/common-health-questions/food-and-diet/can-reheating-rice-cause-food-poisoning/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459121/, https://www.nhs.uk/common-health-questions/food-and-diet/can-reheating-rice-cause-food-poisoning/