Zdraví

Je arašídové máslo opravdu tak zdravé, jak se tvrdí?

Arašídové máslo je zdrojem mnoha protichůdných názorů. Jedni ho milují, druzí mu na chuť nepřišli. Jedni ho považují za kalorickou bombu, pro druhé má nezastupitelné místo v dietě. Pravdou je, že arašídové máslo obsahuje asi 600 kalorií na 100 gramů, v jedné čajové lžičce tedy najdeme přibližně 140 kalorií. Na druhou stranu ale obsahuje spoustu bílkovin, vlákniny a zdravých mastných kyselin.

Navzdory kaloriím pomáhá s hubnutím

I přes vysoký obsah kalorií se ale arašídovému máslu nemusíte vyhýbat, a to ani při hubnutí. Konzumace v přiměřeném množství totiž dokáže na dlouho nasytit. Vědci z Harvardu zjistili, že lidé, kteří si jednou až dvakrát týdně dopřáli trochu arašídového másla, hubnuli rychleji než ti, kteří se ho vzdali úplně. Může za to především vysoký obsah nenasycených mastných kyselin.

Doporučený článek:  Příčiny růžovky v obličeji lze redukovat

Zdravé tuky, mezi které arašídové máslo bezpochyby patří, přispívají také ke zdraví srdce a oběhového systému. Lidé na veganské stravě určitě ocení množství bílkovin, které se v něm nacházejí a které se jinak doplňují jen obtížně. Také stojí za to zmínit obsah tryptofanu, aminokyseliny, která příznivě ovlivňuje schopnost koncentrace a mozkovou činnost.

Je plné antioxidantů a vitamínů

Arašídové máslo také obsahuje mnoho antioxidantů, například vitamín E, jindy zvaný také vitamín mládí. Dále v něm najdeme vitamíny skupiny B, vlákninu a také hořčík a draslík. Pokud vybíráte arašídové máslo v obchodě, věnujte pozornost složení. Cukr a další přísady (například palmový olej nebo glukózo-fruktózový sirup) hodnotu produktu snižují. Nejlepší arašídové máslo neobsahuje nic jiného než ořechy.

Doporučený článek:  Tinktura šesti vůní uleví po vydatné hostině. Preventivně ji lze užívat po celý rok

A kolik arašídového másla bychom měli jíst? Na to neexistuje jednotná odpověď. Záleží především na kalorickém výdaji. Arašídové máslo obsahuje poměrně velké množství omega 6 mastných kyselin, tudíž by jeho příjem neměl překročit dvě až tři lžičky denně. Také není vhodné přijímat veškeré zdravé tuky pouze z arašídového másla.