Opalování patří k létu a prázdninám, důležitá je ale umírněnost. Nadměrné vystavování pokožky slunečnímu záření bez použití opalovacích krémů způsobuje odlupování pokožky, podráždění nebo vážná kožní onemocnění. Sluneční paprsky pokožku také drasticky vysušují, poškozují kolagenová vlákna a urychlují proces stárnutí. Starat se o pokožku po opalování můžete i přírodními prostředky.
Zábaly z kefíru uleví od pálení
Zarudlá a horká kůže je charakteristickým příznakem spálení. V takovém případě je třeba urychleně zahájit proces regenerace. Zábaly ze sraženého mléka nebo z kefíru poskytnou okamžitou úlevu od svědění a pálení. Navíc obsahují spoustu vitamínů A, D a E, které urychlují regeneraci. Pomohou i vaječné bílky, které obsahují cystatin. Ten působí jako přírodní antibiotikum. Stačí je vyšlehat do pěny a nanést na kůži.
Pokud jste si spálili obličej, ochlaďte pokožku plátky čerstvé okurky. Po nadměrném opalování je také dobré dopřát si vyživující koupel s přídavkem ovesných vloček. Ty totiž chrání pokožku před nadměrnými ztrátami vody. Stačí přidat pár lžic jemně namletých vloček, případně ovesné mouky, do vany s příjemně teplou vodou.
Tmavé skvrny se odstraňují jen těžce
Po delším pobytu na slunci se mohou na kůži objevit tmavé skvrny, zejména pokud užíváte některé léky. Bohužel je obtížné se takových skvrn zbavit. Několikrát týdně provádějte očistný peeling. Připravíte ho smícháním dvou lžic hnědého cukru a trochy olivového oleje, případně můžete přidat i dvě lžíce mletých kávových zrn. Po dobu nejméně dvou následujících měsíců také používejte bělicí masky, například ze šťouchaných syrových brambor nebo z čerstvé petrželky s olivovým olejem.
Pokud trávíte hodně času na slunci, dbejte na pravidelnou výživu pokožky. Natírejte se bambuckým máslem nebo jojobovým olejem, které obsahují vitamíny A a E a stimulují produkci kolagenu. Účinná je také čerstvá šťáva z aloe vera. Dopřávejte si tělovou masku z jogurtu a citronu, která zmírní nerovnoměrné opálení.