Móda, Zdraví

Zbavte své boty přes noc zápachu a vlhkosti

Určitě už se vám někdy stalo, že po vyzutí boty nepříjemně zapáchaly. Pocení podporuje tvorbu vlhkosti uvnitř obuvi a také množení bakterií a plísní, které nejen nelibě páchnou, ale také mohou způsobovat mykózy. Bohužel nelze prát všechny boty v pračce a čištění zvenku nemá v tomto případě žádný efekt. Jak tedy osvěžit boty zevnitř?

Z bot odsajte vlhkost

Nejprve je třeba odstranit z bot veškerou vlhkost. Sejměte tkaničky a boty umístěte například na balkon nebo na okenní parapet. Nechte je tak několik hodin vyschnout. Pak do bot nasypte mastek nebo bramborový škrob a nechte ho přes noc působit. Ráno boty vysajte, měly by být suché. Pak se můžete začít zbavovat nepříjemného zápachu.

Se zápachem si dobře poradí například čerstvě umletá káva. Stačí ji nasypat do boty, protřepat, nechat několik hodin působit a opět vysát. Podobně poslouží i stelivo pro kočky nebo citrusová kůra, která boty navíc krásně provoní. O něco praktičtějším řešením jsou čajové sáčky, které můžete do boty přes noc vložit.

Osvěžte je esenciálním olejem

Na pomoc si můžete vzít také esenciální olej. Vhodný je například levandulový, citrusový nebo tea tree olej. Nakapejte ho buď přímo do boty nebo na kousek látky, například na srolované ponožky. Pak látku vložte dovnitř bot a nechte přes noc působit. Esenciální oleje odstraní zápach a navíc mají antibakteriální účinky. Jedním z méně známých způsobů je vložit suchou obuv do vzduchotěsného sáčku a přes noc je dát do mrazáku. Nízká teplota zlikviduje bakterie.

Pokud přijdete domů s promočenými botami, jednejte rychle. Zasuňte srolované noviny dovnitř každé boty a nechte je tak několik hodin. Noviny můžete předtím ještě pokapat esenciálním olejem. Noviny vyjměte, až když jsou boty úplně suché. Použít můžete i sáček silikagelu, který výrobci občas k obuvi přikládají. Absorbuje vlhkost i zápach, stačí ho nechat působit přes noc.