Rady a tipy

Jak na zarostlý nehet: Pomohou koupele, led i přebaly. Vše se dá zvládnout v pohodlí domova

Zarostlý nehet se zdá být kosmetickým problémem, ale není tomu tak. Jedná se často o velmi nepříjemný a bolestivý stav, který může skončit rozšířením infekce do okolní tkáně a chirurgickým zákrokem. Může k tomu dojít vlivem zranění, genetickými predispozicemi nebo také špatným zastřiháváním nehtů. Bez ohledu na příčinu je však nutné zakročit hned v začátku, aby se otok nezvětšoval a nedošlo k závažné infekci okolní tkáně a nehtového lůžka. Co na zarostlý nehet pomáhá?

Často na palci u nohy

Zarostlý nehet může postihnout jakýkoli prst na noze, ale nejčastěji bývá zasažen palec, kdy dochází k zarůstání bočního okraje nehtu do okolní kůže. Tím dochází k bolesti při obouvání nebo chůzi. Posléze se přidává zarudnutí přilehlé kůže a dochází k otoku tkáně. Pokožka může také krvácet, později se oblast zanítí a z rány může vytékat hnis. V takových případech už je nutný zásah podiatra nebo chirurga.

Doporučený článek:  Ovocné tinktury v sobě koncentrují zdraví a sílu. Na ty nejlepší si musíme počkat i rok

Prvořadá je prevence

Při opakovaném zarůstání nehtů je důležité myslet na prevenci. Kůže na nohách by měla dýchat, nohy by se měly pravidelně mýt a ošetřovat. Důležitý je výběr obuvi, úzké nebo těsné boty mohou deformovat nehty nebo vést k zarůstání. Při zvýšené potivosti nohou se doporučuje měnit ponožky několikrát denně. Při pobytu ve vlhkém nebo teplém prostředí, především v umývárně nebo na bazénu je dobré nosit přezůvky, aby nedošlo k infikování nohou plísněmi.

Doporučený článek:  Jak na vytvoření stylové ložnice s podzimní atmosférou? Vsaďte na barvy, hřejivé materiály a vhodné osvětlení

Léčba zarostlého nehtu domácími prostředky

V případě, že je problém v rané fázi, pomohou solné koupele. Po umytí nohou se připraví nádoba s teplou vodou, ve které se rozpustí několik lžic kuchyňské soli. Nohy se ponoří na 20 minut, sůl vydezinfikuje ránu. Po koupeli se zmírní také otok a zamezí se vzniku zánětu. Namísto soli lze použít jedlou sodu nebo připravit koupel s hoblinami šedého mýdla, které má antibakteriální účinky. Po koupelích je nutné nohy osušit do sucha a nechat volně na vzduchu před ošetřením sterilovanými nůžkami. Po odstřihnutí problematické části nehtu pak místo vydezinfikovat a přiložit obklad z ledu, zabalit prst do gázy a obvázat. Obvaz se musí pravidelně měnit, aby nedošlo k rozvoji infekce.

Zdroj: https://www.everydayhealth.com/foot-health/treating-ingrown-toenails.aspx