Zdraví

Jablečný ocet patří mezi tradiční prostředky přírodní medicíny

Jablečný ocet je mimořádně bohatým zdrojem živin, včetně aminokyselin, pektinů, polyfenolů, octových, mléčných a citrónových kyselin, vitamínů A, C, B a E. Našemu tělu poskytne i mnoho minerálů jako vápník, křemík, hořčík, železo nebo fosfor. Navíc nám může jablečný ocet pomoci s mnoha onemocněními.

Známý už tisíce let

Již ve starověku otec medicíny Hippokrates chválil jeho pozitivní vlastnosti. V řecké, čínské, egyptské a římské medicíně byl široce používán mimo jiné při léčbě lymfatických uzlin a onemocnění jater, pro zlepšování oběhu, posilování imunity a obnovu životně důležitých sil. Jablečný ocet se vyznačuje příjemnou ovocnou vůní, kyselou chutí a oku lahodící jantarově žlutou barvou.

Doporučený článek:  Zdřímnutí během dne působí negativně na kognitivní funkce

Je vynikající složkou v mnoha jídlech. V jablečném octě je velké množství pektinu. Je to druh škrobu, který se přirozeně vyskytuje v buněčných stěnách ovoce a zeleniny. Právě tato složka je jedním z nejdůležitějších účinků této ovocné tekutiny na zdraví. Pektin má následující účinky na naše tělo: snižuje hladinu cholesterolu, zabraňuje ateroskleróze a hypertenzi, reguluje trávicí procesy, posiluje cévy, má protirakovinný účinek a pomáhá udržovat mládí.

Zdroj obrázku: Freepik

Důvody, proč pít jablečný ocet

Věda potvrzuje zdraví prospěšné vlastnosti jablečného octa. Podporuje boj proti nadváze, pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a pektin v něm obsažený způsobuje pocit sytosti. Konzumace jablečného octa se doporučuje i lidem trpícím cukrovkou a prediabetem.

Doporučený článek:  Rozhýbejte líný metabolismus přirozeně. Stačí několik změn a kila půjdou sama dolů

Tento přírodní přípravek stabilizuje hladinu cholesterolu, snižuje riziko aterosklerózy a vzniku onemocnění kardiovaskulárního systému. Stimuluje také trávicí procesy a léčí poruchy trávení. Jablečný ocet je také vynikajícím přírodním tonikem pro obličej a sloužit může i jako deodorant. A to hlavně díky svým protizánětlivým, antibakteriálním a antiseptickým vlastnostem.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/6-proven-health-benefits-of-apple-cider-vinegar, https://nanobioletters.com/wp-content/uploads/2023/02/LIANBS124.177.pdf, https://www.healthline.com/nutrition/pectin, https://www.medicalnewstoday.com/articles/323721