Vysoké teploty jsou někomu příjemné, jiní je nesnáší. Pro všechny ale platí to samé. Všem hrozí ve vysokých teplotách úpal, úžeh a další nemoci, které jsou v tomto ročním období běžné. Lidé si to často neuvědomují, ale ne vždy se musí jednat o úpal, jakmile v létě dostanete horečku. Z čeho dalšího se v létě tvoří horečky a jak s nimi bojovat?
Jak tělo reaguje na horko?
Jakmile se teploty dostanou nad 25 stupňů, tělo se začne více potit. Jedná se o přirozený způsob, jak se tělo ochlazuje ve vysokých teplotách. Mnoho lidí zchlazení podpoří studenými nápoji, zmrzlinou, studenou sprchou nebo klimatizací. To ale není nejlepší nápad, protože to může způsobit teplotní rozdíly v těle.
Kvůli teplotnímu šoku se může objevit i během parného léta infekce dýchacích cest nebo angína. Zastaví se totiž proces pocení a klesne vnitřní teplota těla, i když vnější teplota je stále vysoká. To je nejlepším stavem pro tvorbu a rozvoj patogenů, které způsobují infekce a záněty v těle. Díky tomu se u vás může objevit bolest v krku, bolesti hlavy a horečka.
Horké počasí a děti
Děti jsou na přehřátí velmi náchylné, protože jsou obvykle aktivnější než dospělí. Navíc je mnoho rodičů špatně obléká, čímž také dochází k přehřátí. Myslet proto musíte na správnou hydrataci, vhodné oblečení a ochranu hlavy na slunci. Nezapomínejte na to, že teplotní šok u dětí zapříčiní stejné nemoci jako u dospělých, takže jim nedávejte příliš studené nápoje nebo ledové sprchy.
Léčba horečky v horkém počasí
Horečku v létě musíte léčit stejně jako v jiném ročním období. V první řadě musíte zchladit tělo pomocí studené (ne ledové) sprchy, chladivých obkladů, příjmu tekutin a odpočinku. Vyhýbat byste se měli sportu, pobytu venku a vysokým teplotám. Použít samozřejmě můžete také klasické léky na snížení horečky, které používáte obvykle. Jedině tak se rychle zbavíte tohoto nepříjemného problému.
Zdroj: https://time.com/6186988/extreme-heat-human-body-impact/