Velmi zdravá a také chutná je hnědá rýže. Má specifické vlastnosti, které jsou na rozdíl od bílé rýže mnohem intenzivnější. Vůně, chuť i barva vás zaujmou na první pohled. Hnědá rýže pochází z Číny a je známá více než 7 000 let. Do Evropy se dostala v dobách Alexandra Velikého a už v ní zůstala.
Hnědá rýže se nazývá též přírodní rýží
Hnědá rýže je zbavená nejedlé slupky a je prakticky nevyčištěná. Díky tomu je ale hnědá rýže mnohem cennější než její bílá alternativa. Má vysoký obsah vlákniny a díky tomu také nižší glykemický index, takže po ní rozhodně nebudete tloustnout. Hnědá rýže je plná zdravých sacharidů, bílkovin i polynenasycených tuků. Hořčík, fosfor, železo nebo zinek jsou dalšími prvky, které v rýži najdete.
Pro naše tělo se jedná o nejlépe stravitelné zrno, takže se hodí do jídelníčku všech lidí. Reguluje hladinu cukru v krvi, snižuje také hladinu cholesterolu a díky vláknině působí příznivě na trávení. Hodí se k léčbě psoriázy a v kuchyni ji můžete použít do salátů, nádivek nebo jako přílohu k masu nebo omáčkám.
Z hnědé rýže si můžete vyrobit vlastní mléko
Z hnědé rýže získáte rýžové mléko, které se doporučuje lidem, kteří trpí nesnášenlivostí na kravské mléko nebo laktózu. Sklenici hnědé rýže dejte do litru vody a nechte ležet několik hodin, klidně přes noc. Posléze přidejte čtyři sklenice vody, špetku soli a duste asi 40 minut. Promíchejte a nadvakrát vezměte přes složenou gázu nebo utěrku. Takto připravené mléko mějte v uzavřené nádobě v lednici. Během vaření můžete mléko vylepšit přidáním vanilkového lusku.
A jak hnědou rýži připravit ke konzumaci? Před vařením je vhodné ji opláchnout ve studené vodě, dokud z ní nevyteče všechna voda. Dejte do studené a neosolené vody a přiveďte k varu. Vařte pod pokličkou na mírném ohni asi 30–35 minut, dokud rýže nevstřebá všechnu vodu, ale dávejte pozor, abyste rýži nespálili.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/food-nutrition/brown-rice-vs-white-rice