Pokud kouříte, pravděpodobně si myslíte, že škody, které cigarety způsobily na vašem těle, jsou nevratné a nestojí za námahu ukončit tuto závislost. Naštěstí se mýlíte. Vaše tělo vstoupí do procesu zotavení téměř okamžitě po vykouření poslední cigarety. Takže čím dříve to uděláte, tím větší přínos pro vaše zdraví.
Po poslední cigaretě
Může tomu být těžké uvěřit, ale skutečně si vaše tělo všimne rozdílu po dni pauzy bez kouření cigaret. Tabákový kouř způsobuje reaktivní zúžení krevních cév, a když jej nedodáme do našeho těla, zúžení se přirozeně začne zastavovat. Krevní tlak klesá, srdeční frekvence a tělesná teplota klesají a vše se vrací do normálu. Nižší krevní tlak znamená nižší riziko srdečních chorob.
Je zajímavé, že již po 8 hodinách klesá hladina oxidu uhelnatého v krvi. Tento plyn může být ve vysokých dávkách škodlivý nebo smrtelný a zabraňuje vniknutí kyslíku do plic a krve. Při vdechnutí ve velkých dávkách v krátké době může dojít k usazení v důsledku nedostatku kyslíku. Odvykání kouření normalizuje hladinu kyslíku, takže více z něj jde do buněk a tkání.
Změny po hodinách
Do 48 hodin se chuťové a čichové receptory začnou hojit a přesunou se z abnormálně zploštělého stavu do normálnější, zaoblené konfigurace. Poškozené nervové buňky se samy opravují, protože izolační membrána, zvaná myelin, se začíná postupně obnovovat kolem exponovaných zakončení. Abstinenční příznaky nikotinu jsou obvykle nejhorší během prvních 72 hodin od ukončení kouření a postupně ustupují.
V následujících dnech a týdnech byste měli začít snáze dýchat, váš krevní oběh se zlepší a vaše chutě na tabák se uklidní. Do konce třetího měsíce vás přestanou do značné míry otravovat abstinenční příznaky jako hněv, úzkost, deprese, nespavost a obtíže se soustředěním. Do konce prvního roku riziko srdečního infarktu a mozkové příhody klesá asi o polovinu.
Zdroj: https://www.webmd.com/smoking-cessation/ss/slideshow-effects-of-quitting-smoking