Vztahy

Hlas blízkého člověka snižuje stres a zlepšuje psychiku

Ano, lidský hlas je léčivý a nejvíce ten, který patří našim blízkým. „Duše je obsažena v lidském hlase,“ řekl jednou slavný spisovatel Jorge Luis Borges. A měl pravdu. Dokazují to studie několika nezávislých sociálních vědců.

Komunikujte více pomocí hlasu

V dnešní uspěchané době je velmi rychlým a stále používanějším způsobem komunikace zasílání SMS zpráv či emailů. Lidé při této komunikaci samozřejmě stihnou vyřídit více věcí najednou, ale jak to působí na jejich psychiku? Je prokázáno, že kdo více komunikuje se svým okolím pomocí hlasu než prostřednictvím psaného textu, je ve větší psychické pohodě než ostatní. Dokazuje to také experiment vědců z Wisconsinské univerzity.

Doporučený článek:  "Považovala jsem za samozřejmé, že dostanu kytku. Slovo gentleman znáš?" Slyšel jsem na prvním rande

Experiment vědců dokazuje, jak důležitý je lidský hlas

Hlas je hlubokým psychologickým tonikem. To dokázali vědci následujícím experimentem: Několika studentům zadali velmi náročnou stresující zkoušku. Po absolvování této zkoušky polovině studentů řekli, aby napsali SMS zprávy svým matkám. Druhá polovina studentů měla svým matkám zavolat. Vzorky krve z každé testovací skupiny studentů odebrané před i po zkoušce odhalily překvapivý rozdíl. Studenti, kteří slyšeli hlasy svých matek, měli mnohem nižší hladiny stresových hormonů v krvi než studenti z druhé skupiny. Druhá skupina studenů měla bohužel hodnoty stresových hormonů na stejné úrovni.

Doporučený článek:  Poznat pravou lásku může každý. Stačí jen počkat na toho pravého
Zdroj obrázku: Freepik

Hlas je lék

Není žádnou novinkou, že hlas léčí. Dokazují to nejedny studie, ale také příběhy z praxe. Často se setkáváme s tím, že lidé v kómatu slyšící hlasy svých milovaných se proberou rychleji než jiní takto postižení pacienti.

Rada na závěr

Pokud máte někoho z rodiny opravdu rádi, zkuste si jeho hlas uchovat pro další generace. V dnešní technologické době není žádný problém nahrát hlas milované osoby a uchovat jej v soukromém PC. A až se budete chystat napsat své matce, babičce nebo své přítelkyni zprávu, zkuste jim raději zavolat. Možná se i vám po zaslechnutí známého hlasu zlepší nálada.

Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22776531/, https://www.rethink.org/advice-and-information/about-mental-illness/learn-more-about-symptoms/hearing-voices, https://www.wku.edu/news/articles/index.php?view=article&articleid=709&return=archive, https://www.collegeofsoundhealing.co.uk/pdfs/WhytheVoiceissoImportantforHealing.pdf