Stravování, Zdraví

Hladinu cukru udrží na uzdě některé potraviny. Pozor si musí dávat nejen diabetici

Hladinu krevního cukru bychom měli udržovat v určité normě, protože jinak hrozí zdravotní problémy v podobě kolapsu nebo jiných komplikací. Zvláštní pozor by si pak měli dávat diabetici, u kterých je důležité mít hladinu v optimální hodnotě. Lidé s cukrovkou pak musí pravidelně užívat léky, jestli ale hodnota cukru stoupne, můžete si pomoci i potravinami, abyste ji dostali zpátky dolů.

Nejen samotné potraviny, také životní styl určuje hladinu cukru

Hladina cukru je ovlivněna mnoha faktory, nejedná se pouze o jídlo. Pravidelně musíte spát, ale potřebná je také fyzická aktivita. Celkově je nutné udržovat zdravý životní styl, protože jedině tak si zajistíte delší život plný zdraví. Dlouhodobý příjem cukru nejenže může způsobit nadváhu nebo obezitu, ale také cukrovku, se kterou se pak budete potýkat celý život.

Doporučený článek:  Bezový sirup příjemně osvěží a doplní důležité vitaminy

Fyzická aktivita neznamená, že budete muset denně makat v posilovně. Stačí i krátká intenzivní procházka, během které načerpáte energii a zároveň se odplaví stres. Strava je v tomto případě velmi důležitá, vynechat by se měly zpracované potraviny, ale také sladkosti, sycené nápoje, tučné pokrmy a další suroviny, které pro tělo nejsou zdravé. Jídelníček musí být pestrý a hlavně vás musí bavit.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké potraviny mohou pomoci?

Co se týče potravin, měli byste vynechat nejen ty, které jsou plné cukru, ale i ostatní, které obsahují sacharidy nebo škrob. V případě vyšší hladiny krevního cukru je pak nutné dodržovat pitný režim, doplnit například vitamin D společně s hořčíkem, nezapomínat ani na zdravé vitaminy z ovoce a zeleniny. V nejlepším případě byste se měli vyhnout stresovým situacím, ale ne vždy je to možné.

Doporučený článek:  Ulevte trávení přirozenou cestou. Bylinky a koření pomáhají člověku od nepaměti

Uměle slazené dezerty nebo džusy nebudou vhodnou variantou. Pokud budete mít chuť na sladké, dejte si raději nějaké sušené ovoce nebo si dezert upečte sami s minimem cukru. Vyplatí se také používat alternativy sladidel, které jsou zdravější než bílý cukr. Místo soli můžete používat jiné druhy koření a důležité je doplňovat vlákninu.

Zdroj: https://www.sharp.com/health-news/best-foods-for-low-blood-sugar.cfm