Zdraví

Éterické oleje zaženou nemoc i stres. Těchto sedm nesmí v domácí lékárničce chybět

Éterické neboli esenciální oleje stojí pár korun, ale jejich účinek je nedocenitelný. Jsou stoprocentně přírodního původu, lisují se z rostlin nebo se získávají destilací a pomáhají při nachlazení, infekcích dýchacích cest, bronchitidě i sinusitidě. Poradí si s bolestmi hlavy a dokážou odbourat stres, umí toho ale mnohem více. Stačí vědět, který olej použít. Jaké oleje by neměly chybět v lékárničce a mohou se použít pro inhalaci?

Domácí inhalace pomohou s mnoha neduhy

Co je vlastně inhalace? Inhalační léčba je známá již od starověku, dnes je možné použít inhalátor, ale stejného účinku se docílí i bez drahého vybavení, postačí si připravit misku nebo hrnec s vroucí vodou a ručník. Do vroucí vody se přidává vybraný éterický olej, nad ni se člověk nakloní, zakryje si hlavu ručníkem a několik minut vdechuje výpary nosem, posléze vydechuje ústy.

Doporučený článek:  Neustálá únava dokáže znepříjemnit život. Příčina nemusí být tak banální, jak se může zdát
Zdroj obrázku: Freepik

Třikrát denně pro zdraví i relaxaci

S inhalační léčbou by se to nemělo přehánět, postačuje inhalovat třikrát denně, přičemž se přidává 5–10 kapek na jedno sezení. Nevyplácí se přidávat větší množství, protože by mohlo dojít k bolestem hlavy nebo pocitům na omdlení. Inhalace pomáhá od různých zdravotních obtíží, ale umí zbavit také nahromaděného stresu a napětí. Domácí inhalační léčbu by však neměli podstupovat lidé po srdečním selhání, při vysoké horečce nebo potížích s oběhovou soustavou. Kontraindikací jsou také astmatické záchvaty, respirační krvácení, chronické choroby dýchacích cest, tuberkulóza nebo rakovina. A jaké esenciální oleje mít vždy po ruce?

  • Tymiánový olej – pozitivně působí při dlouhodobém kašli a ulevuje od zánětu, napomáhá klidnému spánku.
  • Eukalyptový olej – pomáhá při chřipce, nachlazení, bronchitidě nebo sinusitidě, používá se jako antipyretikum pro snížení teploty.
  • Borovicový olej – vyniká antiseptickými účinky, uvolňuje nos při rýmě, odstraňuje bolesti v krku a kašel.
  • Mátový olej – má uklidňující účinky a napomáhá při usínání, je také analgetikem, pomáhá uvolnit ucpaný nos při silné rýmě.
  • Rozmarýnový olej – pomáhá zklidnit kašel a usnadňuje vykašlávání, má silné antibakteriální účinky.
  • Kurkumový olej – je balzámem pro nervovou soustavu a dokáže uvolnit napětí v těle, odbourat stres.
  • Skořicový olej – je vhodný pro diabetiky, protože pomáhá snižovat hladinu cukru. Je lékem při trávicích obtížích a průjmu, zlepšuje metabolismus.
Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/essential-oils-101-do-they-work-how-do-you-use-them/