Zdraví

Esenciální mastné kyseliny jsou pro tělo důležitý zdroj energie, pozor ale na množství

Mastné kyseliny jsou pro lidské tělo velmi důležité. Jsou zdrojem energie a také díky nim se v našem těle tvoří buňky a tkáně. Esenciální nenasycené mastné kyseliny (EFA) jsou zvláštní kyseliny, které si bohužel lidské tělo neumí vytvořit samo. Proto je vhodné konzumovat potraviny, které je obsahují, a doplnit je tímto způsobem.

Mezi mastné kyseliny patří omega-3 nebo omega-6

Jedněmi z kyselin, které patří do této skupiny, jsou omega-3, které se vyznačují jedinečnými prospěšnými vlastnostmi. Konzumace právě omega-3 kyselin má pozitivní vliv například na fungování oběhového systému. Snižuje riziko infarktu nebo mrtvice, navíc pomáhá při kardiovaskulárních chorobách. Tyto kyseliny by měly doplňovat hlavně těhotné a kojící ženy, malým dětem může také chybět ve větším množství. Nervový systém a zrak se u plodu neustále vyvíjí, takže omega-3 kyseliny jsou potřeba ještě před narozením dítěte.

Doporučený článek:  5 důvodů, proč začít pít rajčatovou šťávu ještě dnes: pevné zdraví a snadné hubnutí vás přesvědčí

Mezi potraviny, které obsahují omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA, patří například mořské ryby, které bychom měli jíst alespoň dvakrát týdně. Losos, makrela, sleď nebo pstruh jsou ryby, které jsou chutné a pro naše tělo velmi zdravé. Kyseliny ale najdete také v olejích – olivovém, lněném nebo řepkovém.

Zdroj obrázku: Freepik

Jestli chcete do těla dostat kyseliny, musíte potraviny správně připravit

Veškeré kyseliny budou svou funkci plnit pouze v případě, že je nebudete vystavovat nesprávné přípravě. Dlouhodobé smažení zničí potraviny, které kyseliny obsahují, a vašemu tělu nic nedají. Skupina těchto kyselin zahrnuje také omega-6 nebo omega-9. Je ale nutné si dávat pozor, kolik potravin s omega-6 sníme.

Doporučený článek:  Sílu a zdraví dodá vlasům aloe, citron nebo olej

Pokud budete mít této kyseliny nadbytek, může se stát, že se objeví deprese nebo vznikne rakovina. Pokud budete chtít kyseliny doplňovat, myslete na to, že je nutné je doplňovat v poměru 1 díl omega-3 na 5 dílů omega-6. Správně zvolený jídelníček dodá tělu potřebné živiny a nemusíte si lámat hlavu s doplňky stravy.

Zdroj: https://kidshealth.org/en/parents/fatty-acids.html