Popel můžete využít nejen na zahradě, ale právě tam nám poslouží nejvíce. Vyplatí se ho mít připravený, protože obsahuje látky, které jsou cenné nejen pro květiny, ale také stromy nebo keře. Obsahuje důležité prvky jako fosfor, sodík a draslík. Jak popel na zahradě využít? Ukážeme vám některé tipy.
Dřevěný popel obsahuje minerály, které rostliny ocení
Chybí vašim rostlinám minerály? Dřevěným popelem je můžete snadno doplnit, a to přírodním způsobem. Bohužel se ale nehodí pro všechny druhy rostlin, na to je nutné dávat pozor. Rostliny, které jsou v zásadité půdě (trávníky, jasmín nebo rajčata či okurky), můžete popelem ošetřit. Květiny a stromy, které potřebují hodně draslíku, ho potřebují dodávat ve větším množství. To může zajistit právě dřevěný popel.
Popel podpoří nejen jejich růst, ale také rozvíjí mikroflóru a zlepšuje také stav půdy. Nepoužívejte ho ale na acidofilní rostliny. A jak rostliny hnojit? Je to jednoduché. Hnojivo používejte hlavně na podzim a poté na jaře. Je to období, kdy rostliny potřebují více péče, aby pak mohly přes léto plodit a přes zimu zase odpočívat. Jak ale hnojení správně provádět?
Kdy hnojivo vůbec nepoužívat?
Nejdříve musíte zkontrolovat pH půdy, protože je třeba myslet na to, že rostlinám neublížíte. Vápník, který popel obsahuje, půdu odkyselí. Můžete ho pak nasypat přímo pod rostliny nebo ho ještě smíchat s hnojem. Ochráníte tím rostliny například před slimáky, kteří mohou zničit celou úrodu. Dávejte si ale pozor, abyste to nepřehnali s množství použitého popela.
Jsou také situace, kdy byste popel neměli používat vůbec. Je to zejména v období setí, protože hnojivo obsahuje velké množství soli. Pro sazenice to může být obrovské množství, se kterým se nestačí vypořádat. Nepoužívejte ho ani na alkalické půdy, protože se mohou zasolit a to není vhodné. Jestliže ho budete používat na vlastní zahradě, nezapomínejte na rukavice a ochranné brýle.
Zdroj: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2020/dec/12/how-to-use-wood-ash-as-fertiliser-for-your-garden