Domov

Domácí tablety do myčky jsou levné a jednoduché na výrobu

Většina domácností si v dnešní době již nedokáže představit každodenní fungování bez pomocníka v podobě myčky na nádobí. Nejen že spotřebovává menší množství vody, než kdybychom nádobí myli v ruce, ale hlavně šetří drahocenný čas. Všichni jsme si ovšem vědomi, že za kapsle či leštidlo a sůl necháváme v obchodech nemalé peníze.

Značně ušetřit můžeme v případě, když se rozhodneme jít ekologičtější cestou. Výroba vlastních domácích tablet vyjde na pouhých pár korun. Navíc jsou multifunkční. Po domácku vyrobené kapsle můžete využít i jinde než v myčce.

Doporučený článek:  Plevel v zahradě není pouze na obtíž. Z kopřivy budou květiny i zelenina nadšené

Stačí čtyři ingredience

Jedlá sůl a kyselina citronová patří mezi „staré známé“, pokud mluvíme o účinném úklidu bez chemických přípravků. Ani v tomto případě to nebude jinak. Budete potřebovat jedlou sodu a kyselinu citronovou v poměru 1 : 1. K tomu dále v polovičním množství přidejte sůl a vodu.

Vodu do směsi přidávejte postupně, neboť vám vznikající pasta bude pěnit. Vzniklou lepivou směs nandejte například do formiček na led. Směs do tvořítek nezapomeňte důkladně upěchovat. Nejlépe budou fungovat silikonové formy, neboť se vám vytvořené tablety budou následně snadněji vyklápět. Hotové kapsle vyndejte z formy až po několika hodinách. Je totiž nutné, aby směs důkladně proschla.

Doporučený článek:  Malá myš dokáže doma natropit obrovské škody. Vyžeňte všechny hlodavce nadobro pryč
Zdroj obrázku: Freepik

Víceúčelová vychytávka

Velkou výhodou je zaručeně fakt, že zmíněnou směs můžete využívat hned několika způsoby. Pokud si chcete ušetřit práci a nemáte čas nebo chuť na fázi s tvarováním tablet, uchovejte sypkou směs ve sklenici, kam se nedostane vlhko. Až přijde čas mytí nádobí, do dávkovače na kapsle dejte zhruba dvě polívkové lžíce vyrobeného mycího přípravku.

Domácí tablety či pouhá směs zvládne vyčistit i sprchový kout nebo odmastit pečicí troubu. Vyrobenou tabletu dejte do trouby na plechu a troubu nahřejte alespoň na 100 °C. Nechte působit půl hodiny a následně byste měli být schopni nečistoty snadno setřít pouhými papírovými ubrousky.

Doporučený článek:  Vanilková vůně je nejlepší volbou do interiéru. Osvěží domov a vyžene všechny mouchy

Už jste doma někdy vyráběli vlastní tablety do myčky? Jaké jsou vaše tipy?

Zdroj: https://www.attainable-sustainable.net/homemade-dishwasher-soap/