Zdraví

Čtyři nejčastější mýty o depilaci, kterým ženy stále věří

Odstraňování nechtěných chloupků na těle už je spoustu let normou a nedílnou součástí dámské tělesné hygieny. I přesto však o depilaci stále kolují některé mýty. Odhalili jsme ty nejrozšířenější z nich a připravili jsme si pro vás vysvětlení, jak to s jejich pravdivostí je.

Mýtus č. 1: Po holení žiletkou roste chloupků více

Leckterá z nás si toto varování pamatuje od svých maminek, případně babiček, které od holení chloupků s dobrým úmyslem odrazovaly. Faktem však je, že počet vlasových folikul je daný geneticky a v čase neměnný, a to ani zásahem holicího strojku.

Doporučený článek:  Ne všechny potraviny je vhodné ohřívat v mikrovlnné troubě
Zdroj obrázku: Freepik

Mýtus č. 2: Depilované chloupky rostou silnější

Tento mýtus částečně souvisí s tím předchozím. Buďto se vyskytují současně, anebo se různě alterují. Ani toto však není tak docela pravda, ačkoliv je fakt, že se to může občas zdát. Faktem je, že během dorůstání jsou chloupky zejména zpočátku zdánlivě tužší, což ale není dáno jejich tloušťkou, nýbrž délkou. Kratší chloupky jsou zkrátka ostřejší. Poté, co odrostou, se tento pocit vytratí.

Mýtus č. 3: Depilace škodí pokožce

Ba právě naopak. Z tohoto hlediska je vše v naprostém pořádku. Holení, a to jak žiletkou, tak voskem či elektrickým strojkem, funguje jako peeling a odstraňuje spolu s chloupky i odumřelé kožní buňky. Je však třeba neholit se nasucho, ale použít vhodnou pěnu či gel na holení, nebo alespoň mýdlo či vlasový kondicionér, který způsobí hladké klouzání žiletky po povrchu pokožky. Pokud tedy nebudeme počítat případné pořezání žiletkou, z kožního hlediska je holení zcela bezpečné.

Doporučený článek:  Cukrovka se projevuje různými příznaky patrnými nejen na pokožce
Zdroj obrázku: Freepik

Mýtus č. 4: Depilace žiletkou nebrání v opalování

Zatímco u vytrhávání chloupků či jejich chemického či laserového odstranění je všem jasné, že je pokožka vůči slunečnímu záření citlivější, v případě holení žiletkou se má obecně za to, že lze jít ihned bez ochrany na slunce. Faktem je, že i v tomto případě pokožka přichází o svůj ochranný film, a je tak citlivější vůči ultrafialovému záření a je náchylnější k tvorbě pigmentových skvrn. Je proto vhodné namazat se krémem s vyšším ochranným faktorem, případně si po holení pár hodin slunění odpustit.

Zdroj: https://www.everydayhealth.com/beauty-pictures/totally-bs-hair-removal-myths.aspx