Zdraví

Čištění zubů nestačí. Péči potřebuje i samotný kartáček, starat se o něj umí málokdo

Čištění zubů je základem ústní hygieny, bohužel ne každý toto dodržuje. Zuby bychom si měli čistit alespoň dvakrát denně, a to ráno a večer. Někdo to tak nedělá, ale vědci neustále dokazují, že je to nutné, nebo doporučují alespoň jednou denně, zato pořádně a delší dobu. Ne každý také ví, jak se starat o zubní kartáček a jak často ho měnit, aby zuby naopak nepoškozoval.

Na zubním kartáčku najdeme množství bakterií

Zubní kartáček může být po čase líhní bakterií a virů, protože v našich ústech jich je opravdu mnoho. Proto je potřeba zubní kartáček důkladně mýt po každém čištění, abychom z něj bakterie dostali a nevkládali je pak znovu do úst. Bakterie mohou vést k zápachu z úst, ale také k vážnějším onemocněním. Jak tedy o zubní kartáček pečovat?

Doporučený článek:  Jediný pohled na nohy prozradí, že máme spěchat k doktorovi. Pozor na 5 záludných chorob

Zubní kartáček bychom měli vyměnit jednou za 2–3 měsíce. Nečistoty na něm asi nebudou na první pohled viditelné, štětiny ale budou ohnuté, rukojeť se vám může špatně držet a kartáček navíc nebude plnit svou funkci. Musí být dokonale čistý a štětiny kvalitní, abyste ze zubů odstranili zubní plak dokonale. Po onemocnění dýchacích cest nebo infekci v krku byste kartáček měli vyměnit okamžitě, a to kvůli infekci.

Zdroj obrázku: Freepik

Kartáček nikdy nepůjčujte

Před samotným použitím kartáček opláchněte pod teplou vodou, abyste odstranili nečistoty. Naučte se s kartáčkem zacházet, protože jedině tehdy vydrží dva měsíce bez poškození a budete spokojení s výsledkem čištění. Zubní pastu i zbytky jídla z něj pokaždé vyčistěte. Oplachujte nejen štětiny, ale také rukojeť.

Doporučený článek:  Včelí pyl posiluje imunitu, je plný důležitých vitamínů

Štětiny by měly volně uschnout, proto kartáček ukládejte tak, aby rukojeť byla dole. Kartáček pak můžete jednou za čas namočit do horké vody, do které přidejte trochu alkoholu. Dezinfekce je v tomto ohledu důležitá. Nikdy nepoužívejte zubní kartáček, který patří někomu jinému, a ani ho nevkládejte do úst, pokud vám spadl na podlahu.

Zdroj: https://espiredental.com/ca/taking-care-of-your-toothbrush-the-right-way/