Možná perete už několik let v automatické pračce, ale přesto se vám stane, že prádlo vytáhnete ze spotřebiče poškozené, zmenšené nebo flekaté. Existují triky a tipy, díky kterým bude prádlo nejen krásně čisté, ale také se nesrazí nebo nezmění barvu. Poradíme vám metody, díky kterým si ušetříte nejen spoustu nervů s oblečením, ale také čas i peníze za nové prádlo.
Mnoho z nás netřídí oblečení ani podle barvy, ani podle materiálu
Třídění oblečení podle barev je základ, kterým byste se měli řídit. Rozhodně společně neperte černé, tmavé oblečení s bílou halenkou nebo záclonami. Bílé prádlo tím zešedne a černé vybledne, může i zešednout. Důležité je vědět, z jakého materiálu je oblečení vyrobené, nedávejte k sobě do bubnu bavlněné a syntetické materiály.
Funkční oblečení byste měli prát pouze v ruce, a dokonce ve studené vodě. Spandex nebo elastan jsou velmi citlivé materiály právě na horkou vodu a v mnoha pračkách si teplotu nemůžete nastavit. Oblečení byste si tak zničili. Předtím, než oblečení dáte do pračky, zkontrolujte, jestli máte zapnuté veškeré zipy nebo knoflíky. Zabráníte tomu, že v pračce během ždímání „ustřelí“.
Péřové peřiny perte dvakrát, nepřidávejte ani mnoho aviváže
Aviváž je velmi oblíbená, protože oblečení dodá příjemnou vůni. Nemělo by se jí do praní přidávat mnoho, protože by mohla zůstat ve vláknech oblečení, a to by nebylo správně vyprané. Jestli doma perete péřové peřiny a polštáře, je nutné vědět, že se musí vyprat dvakrát. Po prvním praní v nich může zůstat pěna, která zmizí až s druhým praním. Pračku je dobré nepřeplňovat, i když každá udává, kolik se do ní vejde oblečení.
To se musí v pračce dostatečně rychle točit, a pokud nemá místo, v látkách zůstane prací prášek. Musíte se starat také o samotnou pračku a pravidelně čistit nejen filtr, ale také buben pračky nebo její komory na prášek a aviváž. Jen díky tomu se do oblečení nedostanou bakterie a další nečistoty. Oblečení bude zářivě čisté a voňavé.
Zdroj: https://rockingreen.com/pages/how-to-wash-clothes-without-damaging-them