Zdraví

Dezinfekce je už druhým rokem součástí běžného života. Neutrácejte a vyrobte si jednoduše vlastní

Dezinfekci v posledním roce a půl vidíme na každém rohu. V rámci opatření proti šíření koronaviru je nutné dezinfekci používat při každém nákupu, aby se ostatní nemocí nenakazili, pokud vy ji náhodou máte a nevíte o tom. Dezinfekční prostředek si můžete vyrobit snadno i doma.

Hygiena na prvním místě

Odjakživa nám rodiče vštěpovali, že si musíme často ruce umývat mýdlem a vodou, zvlášť pokud jdeme z toalety. Ruce by se měly mýt také před každým jídlem nebo vždy, když přijdeme z venku. Zamezíme tak přenosu bakterií nebo virů do jídla nebo celkově do domácnosti.

A jak si vyrobit domácí prostředek? Na litr dezinfekce si připravte:

  • 3/4 litru 95% lihu,
  • 40 ml 3% peroxidu vodíku,
  • 15 ml glycerinu,
  • destilovanou vodu,
  • lahvičku se šroubovacím uzávěrem nebo menší rozprašovač.

Nejdříve nalijte alkohol do lahve, která by měla být nejlépe skleněná, ale postačí také plastová. Přidejte peroxid a glycerin, který koupíte v drogerii nebo lékárně. Na glycerin rozhodně nezapomeňte, protože i když nemá žádné vlastnosti, které by pomohly ruce dezinfikovat, chrání pokožku před vysušením, což způsobuje právě alkohol.

Zdroj obrázku: Freepik

Můžete přidat také oleje

Některé bylinky a přírodní produkty mají skvělé antibakteriální účinky, takže se nebojte je do dezinfekce použít. Patří sem například hřebíček, levandule, tea tree nebo tymián. Po použití dezinfekce si ruce namažte výživným krémem na ruce, aby se zbytečně nevysušovaly a zůstaly správně hydratované.

Jestli chcete místo rozprašovací dezinfekce doma gelovou, i tady je možnost si ji vyrobit. Stačí jen čistý alkohol a gel z aloe vera. Ten si můžete zakoupit na internetu nebo v lékárnách, pokud aloe pěstujete doma, ušetříte peníze i čas a můžete použít gel přímo z listů. Smíchejte obě suroviny a můžete přidat éterický olej podle svých preferencí. Světová zdravotnická organizace doporučuje používat dezinfekci alespoň 10krát za den.

Zdroj: https://relief.unboundmedicine.com/relief/view/CoRespond-Emerging-Topics/2425043/all/Homemade_disinfectant_spray_recipes