Zdraví

Chrápání může mít více příčin i důsledků

Chrápání patří mezi neoblíbené záležitosti. Nejen kvůli tomu, že to může být nepříjemné pro lidi, vedle kterých spíme, ale může způsobovat i zdravotní problémy. Jaké jsou tedy příčiny chrápání a především jak mu předejít, se dozvíte v dnešním článku.

Příčiny chrápání

Na světě s tímto problémem bojuje nespočet lidí, většinou se přitom jedná o muže. Příčiny chrápání mohou být různé. Nejčastěji to bývá nosní obstrukce, hypertrofie mandlí, snížení napětí svalu jazyka a hrdla nebo obezita. Tato onemocnění bývají zhoršena hypertenzí nebo u některých lidí konzumací alkoholu před spánkem.

Chrápání bývá často spojeno s přerušením dýchání. To má škodlivý účinek na naše tělo. Bohužel většina lidí s tímto problémem nic nedělá. Chrápání však může způsobovat hypoxii orgánů a účinky se následně projevují během dne. Nejčastějšími příznaky bývá únava, ospalost, podrážděnost, bolest hlavy nebo problémy s koncentrací.

Zdroj obrázku: Freepik

Rizika spojená s chrápáním

Kromě každodenních problémů, které vznikají při chrápání, existují i ​​závažnější zdravotní důsledky. Může vést k takovým onemocněním, jako je hypertenze, inzulínová rezistence, chronická obstrukční plicní nemoc, a dokonce mrtvice či infarkt. Některé studie dokazují, že chrápání může vést k předčasnému stárnutí. Vědci však zjistili, že tento nežádoucí efekt lze zpomalit, nebo dokonce odstranit. Nejvíc při tom pomáhá kyslíková maska.

Jako první krok při boji s chrápáním byste měli zajít ke svému lékaři. Ten vás odkáže na příslušná vyšetření, nejčastěji to bývá plicní klinika s polysomnografickým vyšetřením. Potom se již metody léčby ordinují individuálně. V případě nadváhy se doporučuje snížení hmotnosti. Následně stojí za to postarat se o zdravější stravu, větší fyzickou aktivitu a omezení cigaret a alkoholu.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8628661/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7982569/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3622020/, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/snoring/symptoms-causes/syc-20377694, https://www.webmd.com/sleep-disorders/sleep-apnea/snoring