Domov

Bílé ponožky mohou být znovu skutečně bílé. Zářivou čistotu jim dodají obyčejné přísady do kuchyně

Bílé ponožky sice patří mezi oblíbené spodní prádlo, bohužel se ale často hned po prvním použití stávají nevzhlednými, protože zešednou a většinou už takové ponožky nejdou vyprat. Poradíme ale triky, díky kterým se zašedlé ponožky stanou znovu bílými.

Vyzkoušet můžete produkty, které máte doma v kuchyni

Nejdříve ponořte ponožky do teplé vody, vyždímejte je a dejte do dřezu. Na ně poté nasypte silnou vrstvu jedlé sody. Zakápněte citronovou šťávou a nechte působit několik minut. Následně vyperte v ruce třením mezi sebou, odstraníte tak špínu a získáte starou bělost. Použít ale můžete také jiné metody.

Polovinu balíčku prášku do pečiva smíchejte s jedlou sodou a tuto směs dejte do dávkovače pračky nebo můžete přímo do bubnu. Jestli budou skvrny i nadále na ponožkách viditelné, můžete zkusit rozpustit dvě lžíce mýdlových vloček nebo nastrouhaného mýdla v horké vodě. Přijdete dvě lžíce jedlé sody, ponořte ponožky na celou noc, ráno pořádně vyždímejte a vyperte v pračce klasickým způsobem.

Zdroj obrázku: Freepik

Velkým pomocníkem je také ocet

Na bělení už naše babičky používaly starý dobrý ocet. Usnadní život nejen v kuchyni, ale také v celé domácnosti, protože se používá na úklid nejen koupelny. Jestli máte ponožky zašedlé, ocet si s nimi hravě poradí. Následující metoda ale není vhodná na jemné tkaniny, které by mohla poškodit. Vyzkoušet ji ale můžete také na ubrusy nebo záclony.

Budete potřebovat pouze prací mýdlo, hydrogenuhličitan sodný a 9% ocet. Ponožky nejdříve dejte do vody, vyperte je ručně mýdlem a odstraňte nečistoty. Uvidíte, že barva bude stále šedá a případné skvrny viditelné. Ponožky následně opláchněte, dejte na ně jedlou sodu, otřete a naneste sodu na skvrny a další místa, která potřebujete vyčistit. Nakonec nalijte ocet a nechte působit několik minut. Ponožky znovu opláchněte a vyperte mýdlem. Vaše zašedlé ponožky budou opět vypadat jako nové.

Zdroj: https://www.sockshop.co.uk/blog/posts/july-2021/how-to-get-white-socks-white-again