Stravování, Zdraví

Artyčok vnese do kuchyně závan Středomoří. Výborný je na talíři nejen pro svou chuť

Ve Středomoří milovaná zelenina, na kterou nedají Italové dopustit, pomalu dobývá i tuzemský trh. A není divu, artyčok je totiž pokladnicí vitamínů a skvěle chutná jako příloha. Vyjímá se v mnoha jižanských receptech pro své nezaměnitelné aroma a lehce nahořklou a velmi specifickou chuť, ale pyšní se i dalšími vlastnostmi, pro které byste měli artyčoky do jídelníčku zařadit i vy.

Květina? Ne, zelenina!

Může být zajímavou ozdobou květinové výzdoby, ale jedná se o zeleninu. Artyčok (Cynara scolymus) pochází z čeledi hvězdnicovitých ze středomořské oblasti, v současnosti se pěstuje po celé Evropě. U mladých rostlin se konzumuje celá květní hlávka, u zralých pak květní dno. Artyčok se může jíst vařený, pečený nebo například grilovaný. V lidovém léčitelství se používá odvar z listů, své významné místo má i v dermatologii, kde je součástí krémů, masek nebo balzámů.

Doporučený článek:  V rozpáleném autě dojde k přehřátí organismu velmi rychle
Zdroj obrázku: Freepik

Zdroj vitamínů a antioxidantů

Italové moc dobře vědí, proč artyčok milují, je zásobárnou vitamínů C, skupiny B a E, ale také množství minerálů, jako jsou draslík, zinek, vápník, fosfor, železo nebo hořčík. Kromě toho tato zajímavá zelenina obsahuje inulin působící jako přírodní probiotikum, které harmonizuje trávicí soustavu. Vhodný je i při dietách, protože příjemně zasytí. Mezi další významné látky, které tato zelenina obsahuje, patří antioxidanty, polyfenoly a antokyany.

Extrakt z artyčoku na mnoho neduhů

Artyčok se doporučuje diabetikům i pacientům s onemocněním jater či žaludku nebo s aterosklerózou. Kromě toho pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a regulovat trávení, léčí nevolnost i zácpu. Podle mnohých přispívá i k dobré náladě. Kromě konzumace tepelně upraveného artyčoku lze zakoupit v bylinkářství nebo v lékárně extrakt. Nabízí se též ve formě tablet nebo šťávy. Při užívání extraktu si musí dát pozor alergici, protože rostliny z této čeledi patří mezi známé alergeny.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/artichoke-benefits