Klíšťata bychom neměli nikdy podceňovat. Přenášejí velmi nebezpečná onemocnění a aktivní jsou od jara až do podzimu. Měli byste se proto dobře chránit vždy, když se rozhodnete vyrazit do přírody. Klíšťata se skrývají i v parcích nebo na trávníku kolem domu. Měli byste být proto ve střehu neustále. Jak se chránit před jejich kousnutím?
Kde můžete klíšťata potkat?
Klíšťata patří do skupiny roztočů a najít je můžeme prakticky kdekoli venku. Dříve se věřilo, že žijí pouze v lese, ale dnes dobře víme, že to není pravda. Podle vědců se kvůli globálnímu oteplování dostala i na naše zahrady a do parků nebo dětských hřišť ve městě. Ze stejného důvodu se dříve objevovala pouze během léta, ale následkem oteplování planety se jejich působení rozšířilo také na jaro a podzim. Předpokládá se, že zalézají do skrýše až ve chvíli, kdy je venku 4–5 stupňů.
Proč jsou klíšťata nebezpečná?
Klíšťata přitahuje tělesné teplo, oxid uhličitý, pot i některé skupiny krve. Bez ochrany se jim proto vyhnout nemůžeme. Klíšťata jsou nebezpečná, protože šíří lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Ani na jednu z nemocí neexistuje léčba a lékaři řeší pouze jejich příznaky. Pro řadu lidí je průběh poměrně lehký, ale někteří jedinci mohou skončit s vážnými následky na celý život.
Jak se efektivně chránit před klíšťaty pomocí domácích prostředků?
Základem je vhodné oblečení, když jdete ven. Dlouhé kalhoty, klobouk, dlouhé rukávy a uzavřené boty by měly být základním vybavením. Vhodné je údajně také oblečení tmavé barvy. Použít ale můžete i éterické oleje s vůní čajovníku, máty, tymiánu, šalvěje, citronové trávy, pačuli, bazalky, eukalyptu nebo rozmarýnu. Jednoduše si je vetřete do kůže a můžete jít v klidu ven.
Podobně lze využít i bylinný nálev, jako je ten z levandule, šalvěje, máty, tymiánu, rozmarýnu nebo meduňky. Byliny mohou být čerstvé i sušené. Stejně dobře vám poslouží také česnek, který můžete klasicky konzumovat nebo si s ním potřít pokožku. Poslední možností jsou hřejivé masti s kafrem, eukalyptem, rozmarýnem nebo peruánský balzám.
Zdroj: https://magazine.medlineplus.gov/article/understanding-and-preventing-tick-bites