Glykemický index umožňuje klasifikovat produkty z hlediska jejich vlivu na hladinu glukózy v krvi. Je to nezbytné zejména pro lidi, kteří chtějí zhubnout nebo mají cukrovku. Jedná se o způsob, jak přesně zjistit, jak rychle se zvyšuje glukóza v krvi po konzumaci konkrétních potravin. Čím nižší je koncentrace glukózy v krvi po konzumaci produktu, tím nižší je glykemický index.
Jak se potraviny rozdělují?
- Produkty s indexem 50 nebo méně se považují za produkty s nízkým glykemickým indexem.
- Od 56 do 69 je průměrný glykemický index.
- Nejvyšší glykemický index v potravinách je 70 a více.
Co ovlivňuje glykemický index?
V první řadě si musíte uvědomit, že množství glykemického indexu produktů je ovlivněno mnoha faktory. Jedním z nich je například škrob. Lepený škrob, který je výsledkem konzumace jídla ihned po přípravě, je tráven na glukózu. Proto zvyšuje tuto hodnotu. Rezistentní škrob se vyznačuje tím, že není ovlivněn trávicími enzymy a potraviny, které jej obsahují, mají snížený glykemický index. Najdete ho v těstovinách, krupici, vychlazené rýži nebo studených bramborách.
Hlavním faktorem je ovšem velké množství glukózy v produktu. Pokud tedy chcete zhubnout, vyhněte se sladkostem a slazeným nápojům. Pražení a vaření také ovlivňuje glykemický index. Jíst popcorn a vařené brambory není dobrý nápad. Ke zvýšení hodnoty přispívá nízký obsah vlákniny a bílkovin. Řešením je vyhnout se těmto surovinám, bílému chlebu nebo kukuřičným vločkám.
Jak vypadá dieta založená na nízkém glykemickém indexu?
Hlavní princip této diety je pochopitelně založen na potravinách s nízkým glykemickým indexem. Důležité je zvážit rozdíl mezi jednoduchými a složitými sacharidy. Rozdíl je v tom, v jakém čase jsou tělem absorbovány. Jednoduché se vstřebávají rychleji, složité pomaleji. I přesto jsou pro tělo velmi důležité. Mezi ideální suroviny této diety patří ovoce, zelenina, ječmen, pohanka, celozrnný chléb apod.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/glycemic-index