Rady a tipy, Zdraví

Obávaná sůl přináší nečekané benefity pro zdraví. Solná koupel vyléčí pokožku a utiší bolest

Koupel se solí je velmi jednoduchá a levná metoda, díky které se můžete nádherně uklidnit po náročném dni v práci nebo péči o rodinu. Kromě toho má ale také léčivé vlastnosti, na které bychom neměli zapomínat. Má detoxikační, relaxační a zklidňující účinky. Pomůže vám při bolesti svalů i kloubů, ale také s kožními nemocemi (ekzémy, akné, lupénkou). Jak si vybrat správnou sůl?

Sůl má mnoho léčivých vlastností

Léčba solí se nazývá haloterapie. Velkou výhodou je, že sůl je stále velmi levnou záležitostí, a přitom může pomoci od řady neduhů. Nejčastěji se používá při léčbě onemocnění pohybového ústrojí. Jestli máte problémy s osteoartrózou nebo revmatoidní artritidou, je pro vás ideální. Využít ji ale můžete také po náročném tréninku nebo na bolavé klouby.

Další možností pro použití solné koupele jsou kožní onemocnění. Poradí si s alergickými reakcemi, plísněmi, lupénkou, atopickým ekzémem, akné, lupy a mnoha dalšími problémy. Sůl zlepšuje stav pokožky díky tomu, že snižuje tvorbu ohnisek chorob. Snižuje nadměrné množení epidermálních buněk, snižuje keratózu a rozšiřuje póry kůže. Díky tomu bude léčba rychlejší.

Zdroj obrázku: Freepik

Jakou sůl do koupele vybrat?

Nejoblíbenější je epsomská sůl, kterou dnes již najdeme v mnoha obchodech. Obsahuje hodně hořčíku a zmírňuje příznaky artritidy, zažívacích problémů, stresu a únavy. Další možností je růžová himalájská sůl, která chutná skvěle i v jídle. Snižuje krevní tlak a odstraňuje z těla toxiny. Sůl z Mrtvého moře je pouze pro koupání (nelze ji jíst) a pravděpodobně ji budete těžko shánět. Má ovšem úžasné účinky na pokožku.

Jak si doma připravit solnou lázeň?

Příprava relaxační koupele není vůbec náročná. Stačí, když získáte asi 3% roztok. Nejlepší teplota vody pro tuto koupel je přibližně 38 stupňů a koupat byste se měli jen 10–20 minut. Jestli vám jde hlavně o relaxaci, můžete do vany nasypat asi 300 gramů soli a užít si klidnou koupel. Uvidíte, že se ihned po koupeli budete cítit velmi příjemně a uvolněně.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5103567/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28652101/, https://www.savvyhomemade.com/11-benefits-of-salt-for-your-skin/, https://www.healthline.com/nutrition/epsom-salt-benefits-uses, https://www.webmd.com/diet/himalayan-salt-good-for-you