Lidé milují kategorie a skupiny, do kterých by se mohli zařadit. To samé platí také pro typ naší osobnosti. Po dlouhou dobu jsme mysleli, že existují čtyři typy osobností (sangvinik, cholerik, flegmatik a melancholik). Na sociálních sítích se před nějakou dobou objevily testy, podle kterých se můžete zařadit do 4 kategorií (analytik, diplomat, strážce nebo průzkumník), přičemž každá z nich zahrnuje další 4 typy osobností, které by měly konkrétně určit, jací jste. Skutečně to takhle funguje?
Patřit nemusíte jen do jedné kategorie
Pravdou je, že můžeme patřit do dvou až tří skupin současně, protože máme různé vlastnosti, které odpovídají několika kategoriím. Problémem testů a rozdělení je fakt, že ke každému typu osobnosti patří určité vlastnosti. Můžete mít ovšem pouze jednu primární, zatímco ostatní k vám vůbec nepatří. Podle některých odborníků lze říci, že nikdo z nás nepatří do žádné z kategorií a existuje jen jeden velmi výrazný typ osobnosti: zcela průměrný.
Můžete věřit osobnostním testům?
Jak se ukázalo, věřit byste jim příliš neměli. Na některé jedince mohou výsledky sedět velmi dobře, ale pro většinu budou výsledky matoucí a nepřesné. Nepředpokládejte, že když se někdo v některých ohledech shoduje s určitým typem, v jiných žádné znaky vůbec mít nebude. Řekněme, že je někdo málo otevřený a svědomitý. Díky tomu můžete předpokládat, že bude také nepříjemný, protože tyto tři vlastnosti se shlukují u introvertního typu.
Pravdou je, že ne všichni introverti jsou nepříjemní. Právě naopak. Většina z nich bude velmi příjemná, milá a hodná, i když nejsou příliš otevření okolnímu světu. Neměli byste proto očekávat, že každý člověk se vejde do přihrádky, kterou společnost očekává na základě osobnostních typů a testů. Mohou vám napovědět, kam patříte, ale neměli byste na to zcela spoléhat, protože pravděpodobně budete mít vlastnosti, které spadají do několika kategorií zároveň.
Zdroj: https://www.16personalities.com/personality-types