Spálený hrnec není věc, se kterou byste si neporadili, ale pokaždé, když se to stane, je to nepříjemné. Zvlášť pokud se jedná o oblíbený kousek nádobí, ve kterém se vaří dobře. Stačí ale jen větší plamen nebo odběhnutí od sporáku a neštěstí je na světě. Se spáleným nádobím si ale díky našim trikům snadno poradíte a budete vědět, jak na to i příště.
Spálený hrnec umyjte co nejdříve, než připálenina zaschne
Spálené dno musíte ihned zalít vroucí vodou a také přidat mycí prostředek. Tento postup pomůže zbavit se tuku, ale měli byste prostředek nechat několik hodin působit. Nejlepší bude, když hrnec necháte stát celou noc. Vždy při čištění připálenin používejte ochranné rukavice. K odstranění spálenin může pomoci jedlá soda nebo ocet. Můžete ale použít také chemické prostředky, které jsou dnes snadno dostupné.
Pokud se rozhodnete pro domácí metodu, postup je následující: sodou posypte spálený povrch pánve. Nalijte ocet. Uvařte v konvici vodu a tu nalijte do pánve, aby byla po celém dnu. Reakce sody a octa na sebe nenechá dlouho čekat. Vytvoří se pěna, kterou v pánvi chvíli nechte. Nakonec zbytky připálenin odstraňte houbičkou a pánev umyjte ve vodě s mycím prostředkem.
Nepoužívejte prostředky určené pro čištění trub
Dělá to tak mnoho žen, ale prostředky k čištění trub se absolutně nehodí na čištění špinavých hrnců a pánví od připálenin. Metoda se nepoužívá z důvodů látek, které takové čističe obsahují. Mohou napáchat takové škody, že hrnec nebo pánev budete muset vyhodit. Vaše práce by tak byla zbytečná a navíc byste si museli kupovat nové nádobí.
Opatrně byste měli manipulovat s drátěnkami, které se dnes na čištění nádobí už nedoporučují. Mohou poškrábat povrch nádobí, a proto je lepší hrnec namočit do horké vody, přidat trochu mýdla nebo mycího prostředku, nechat působit a poté omýt obvyklým způsobem. Použít můžete měkkou houbu nebo hadřík.
Zdroj: https://www.tasteofhome.com/article/how-to-clean-a-burnt-pan-we-tested-5-methods/