Pocit nadměrné ospalosti může výrazně bránit dennímu fungování. Problémy s koncentrací a usínáním během dne jdou ruku v ruce s neustálou únavou a každodenní shon je často spojen s nedostatečnou délkou a kvalitou spánku. Stojí za to zjistit příčinu tohoto problému, protože některé z nich jsou spojeny s komplikovanými zdravotními problémy.
Co je nadměrná ospalost
Nadměrná ospalost, také nazývaná hypersomnie, je porucha, která spočívá ve výskytu ospalosti nebo spánkových záchvatů navzdory dostatečně dlouhému odpočinku v noci. Tento stav se považuje za patologii spojenou s deficitem koncentrace během dne, která může být výsledkem různých komplexních chorob nebo sama o sobě představovat nemoc.
Neustálá potřeba spánku je velmi nepříjemný problém, zejména u lidí s profesemi, které vyžadují neustálé soustředění. Abnormalitou je obvykle chápán nepřerušovaný spánek trvající více než 10 hodin. Hypersomnie by neměla být zaměňována s normálním pocitem únavy, který se vykytuje v důsledku bezesné noci nebo snížení kvality spánku. Za tím může stát mnoho jiných faktorů.
Příčiny nadměrné ospalosti
Hypersomnie je patologický stav a před zahájením diagnostiky by se mělo vyloučit, zda pocit únavy není způsoben nedostatkem spánku během noci. Neustálý stres, používání telefonu nebo sledování televize pozdě večer, nesprávná hygiena spánku – to vše může vést k nedostatku spánku. Pokud však zlepšení podmínek nočního odpočinku nepřinese očekávané výsledky a pocit únavy neustoupí, měli byste hledat jiné důvody.
Nadměrná ospalost může být důsledkem poruch mozku a nemá žádnou jinou hmatatelnou příčinu. Diagnóza takového stavu je poměrně složitá, protože vyžaduje předchozí vyloučení nepříjemných symptomů. Může být způsobena depresí a jinými poruchami nálad, Parkinsonovou chorobou, syndromem neklidných nohou, cukrovkou, mozkovým nádorem nebo nedostatkem železa, což vede k anémii.
Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21591-hypersomnia