Rady a tipy

Zvládněte letošní vánoční úklid v klidu a bez bolesti. Máme pro vás tipy, které fungují

Předvánoční úklid bývá velmi namáhavý. Zejména pokud vedete spíše sedavý způsob života, vaše břišní a zádové svaly nejsou schopné dobře podporovat páteř. Intenzivní úklid, při kterém zvedáte věci ze země, shýbáte se, nebo dokonce lezete po štaflích, toto svalstvo snadno přetíží. Výsledkem je bolest zad a svalů, hrozí ale i poranění kloubů. Dodržujte tato jednoduchá pravidla a problémům se vyhnete.

Dávejte si pravidelné přestávky

Každou hodinu si udělejte alespoň desetiminutovou přestávku, při které změníte polohu a uvolníte svaly. Pokud vás čeká dlouhé žehlení, umístěte prkno na úroveň boků. Lokty ohněte do pravého úhlu, jednu nohu můžete položit na malý schůdek nebo stoličku. Před žehlením procvičte krční svaly pomalým otáčením a krouživými pohyby hlavy.

Doporučený článek:  Po vyčištění budou náhrobky blízkých znovu krásné

Nezapomínejte na pravidelné a hluboké dýchání. Před stěhováním nábytku nejprve zahřejte svaly v ramenou, abyste se následující den vyhnuli bolesti. Postavte se rovně a vzpřímeně a protřeste ruce a paže. Pak s nimi několikrát opište velký kruh. Pokud potřebujete zvednout těžší předmět ze země, neohýbejte se v zádech. Místo toho přejděte do dřepu a při zvedání držte záda co nejrovněji.

Zdroj obrázku: Freepik

Neohýbejte se

Při vysávání nebo vytírání těžko dostupných míst se neohýbejte, ale poklekněte na jedno koleno. Po úklidu každé místnosti protáhněte tělo tak, že sepnete ruce za zády a zároveň zakloníte hlavu. Po skončení celého úklidu se pořádně uvolněte. Poklekněte na všechny čtyři a proveďte cvik zvaný „kočka“ – nejprve se prohněte v bedrech, následně se vyhrbte směrem ke stropu.

Doporučený článek:  Přestat s kouřením není snadné. Díky jediné bylince se to však může podařit

Pokud se přeci jen nevyhnete bolesti, přikládejte na místo vlhké obklady, které uvolní svaly a zmírní bolest. Připravte si léčivou směs z pěti lžic mletého lněného semínka, které zalijete půl sklenicí vroucí vody. Semínka nabobtnají a vytvoří gelovou hmotu. Tu vložte do bavlněného sáčku a ještě teplý ho přiložte na bolavé místo. Nechte působit dvacet minut.

Zdroj: https://www.onegoodthingbyjillee.com/9-ways-to-make-cleaning-less-painful/