Švestky jsou u nás dobře známé. Malé plody tmavě fialové barvy mají v závislosti na oblasti, kde se pěstují, různě barevnou dužinu. Když jsou dobře zralé, snadno se oddělují od pecky a mají osvěžující chuť. Nejlepší švestky zakoupíme na přelomu léta a podzimu. Jednoznačně největší výhodou švestek je jejich vysoký obsah antioxidantů, kdy předčí i borůvky, třešně, jablka, broskve, pomeranče a hrozny.
Švestky obsahují spoustu vitamínů
Švestky bojují s volnými radikály a oddalují proces stárnutí. Také snižují riziko rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky 2. typu. Konzumace švestek zabraňuje osteoporóze a pomáhá v boji proti obezitě. Čerstvé i sušené švestky příznivě působí na regulaci střevní peristaltiky. Jsou pokladnicí vitamínů A, C, E, K a vitamínů skupiny B. Najdeme v nich i draslík, fosfor, vápník a spoustu mikroživin.
Švestky podporují činnost jater a pomáhají při léčbě cirhózy, zvětšení jater a při dehydrataci. Konzumace se doporučuje po těžkém a tučném jídle, protože fungují jako rozpouštědlo pro štěpení tuků a bílkovin. Při trávení napomáhají rozpouštění minerálních látek, čímž se snáze vstřebávají. Zlepšují také metabolismus vody v těle.

Dopřát si je můžete v různých podobách
Toto ovoce ale není pro každého. Lidé trpící vředy nebo záněty trávicího traktu by si je raději měli odpustit. Kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové mohou odebírat tělu vápník, což je důležitá informace pro osoby, které mají problémy s ledvinami. Oxaláty se mohou hromadit v ledvinách a močovém měchýři a způsobovat ledvinové kameny.
Švestkám neublíží ani vysoké teploty. Výborně chutnají ve formě marmelády. Můžeme najít i recepty, které přidávají švestky k pečenému masu a zvýrazňují tak jeho chuť. Sušené a míchané švestky s banánem a rostlinným mlékem budou skvělým koktejlem po cvičení. V neposlední řadě se ze švestek vyrábí tradiční alkoholický nápoj – slivovice.
Zdroj: https://extension.illinois.edu/blogs/simply-nutritious-quick-and-delicious/2022-04-22-prunes-are-good-more-digestion